Turecký prezident naznačil, že jeho země by mohla schválit žádost Finska o členství v NATO dříve, než podnikne jakékoli kroky v případě Švédska, zatímco turecká vláda vydala varování pro evropské země kvůli protitureckým demonstracím a tomu, co označila za islamofobii. (Foto: Shutterstock)

Cestovní varování zveřejněné v sobotu pozdě večer následovalo po demonstracích z minulého víkendu před tureckým velvyslanectvím ve Švédsku, kde protiislámský aktivista spálil Korán a prokurdské skupiny protestovaly proti Turecku. Tyto události přitvrdily v odmítavém postoji Turecka k dosavadní ratifikaci švédské kandidatury do NATO.

Švédsko a Finsko podaly společnou žádost o členství ve vojenské alianci a po ruské válce na Ukrajině upustily od svého dlouholetého vojenského neangažmá. V předem nahraném videozáznamu z akce zveřejněném v neděli prezident Recep Tayyip Erdogan naznačil, že Turecko by mohlo podepsat pouze Finsko.

„V případě potřeby bychom mohli dát o Finsku jinou zprávu. Švédsko bude šokováno, když dáme jinou zprávu o Finsku.“ Erdogan řekl skupině mladých lidí v provincii Bilecik.

Turecko obvinilo vládu ve Stockholmu z přílišné shovívavosti vůči skupinám, které považuje za teroristické organizace nebo existenční hrozby, včetně kurdských skupin. NATO vyžaduje pro přijetí nových členů jednomyslný souhlas stávajících členů, ale Erdoganova vláda uvedla, že by souhlasila s přijetím Švédska pouze v případě, že by země splnila její podmínky.

Zdroj: cnbc.com