Bulharský premiér Bojko Borisov vyjádřil mimořádné pobouření v souvislosti s publikacemi v britských médiích, která komentovala chování bulharských fanoušků a sama si přitom dovolila urážlivé výroky. Oznámila to televizní stanice bTV. (Foto: Wikimedia)

Premiér prohlásil, že nedůstojné chování (nacistické pozdravy a urážlivé výroky na adresu soupeře) bulharských fanoušků v průběhu utkání s Anglií bylo dílem jen několika lidí, za něž se země stydí.

V souvislosti s reakcí médií na tuto situaci dal Borisov pokyn předvolat na Ministerstvo zahraničí velvyslance Velké Británie.

„Nemůžeme připustit, aby se ve Velké Británii takto mluvilo o Bulharsku. V bulharských družstvech je určitě více fotbalistů s tmavou pletí než na ostrovech. V naší národní reprezentaci byli tři fotbalisté s tmavou barvou pleti a v jejich reprezentaci také. Jakýpak rasismus? Naše reakce je naprosto principiální. Jsme za úplný respekt a nikdy jsme nebyli rasisty. Zachraňovali jsme Židy, když je jiní spalovali v pecích. Jacípak rasisté?“ řekl Borisov.

Zdůraznil, že také angličtí fanoušci se chovali v Sofii nedůstojně, Bulharsko si ale nedovolilo žádné podobné hodnocení.

„Dva dny jsme trpěli Angličany, kteří co všechno jen nevyváděli. Nehodnotili jsme ale anglický národ. Máme s Velkou Británií výborné vztahy. Nikdo nás nesmí označovat za zvířata. Tím jsme právem pobouřeni,“ řekl.

Britský bulvární deník The Sun dříve zveřejnil článek o utkání mezi Anglií a Bulharskem pod titulkem: Lvi 6, zvířata 0 (Lions… 6, Animals… 0). (Musíme podotknout, že v současné době tento článek na webu není, bulharský portál SportLive uvádí vyfotografovanou stránku novin s tímto titulkem – red. pozn.).

V letech 2. světové války bylo v Bulharsku díky ostré reakci veřejnosti zabráněno deportaci téměř 50 000 Židů.

Zdroj:  btvnovinite.bg