Buď Ukrajina dnes uhájí svou nezávislost, a pokud ne, budeme nuceni se do konfliktu zapojit, prohlásil polský velvyslanec ve Francii Jan Emeryk Rościszewski. (Foto: Twitter)

Jak dodal, pokud budou ohroženy „naše nejvyšší hodnoty“, pak „nebudeme mít na výběr“. Slova polského diplomata vyvolala na internetu značnou kontroverzi.

„Takže buď bude Ukrajina dnes bránit svou nezávislost, a pokud to neudělá, budeme nuceni se do tohoto konfliktu zapojit, protože naše nejvyšší hodnoty, které jsou základem naší civilizace, jsou ohroženy, takže nebudeme mít na výběr,“ zdůraznil Rościszewski.

Server ‚Fakt‘ se na tato slova zeptal zástupce šéfa polské diplomacie Pawla Jablonského. Náměstek „přiznal, že zatím slyšel jen jednotlivé věty z prohlášení polského diplomata“ a „bude se muset seznámit s celým kontextem rozhovoru“. „Upozornil však, že Polsko se vždy může stát terčem agresivních sklonů Ruska,“ zdůraznil deník.

Reakce polského velvyslanectví ve Francii:

„Při pečlivém poslechu celého rozhovoru je jasné, že nešlo o žádné oznámení o přímém zapojení Polska do války, ale pouze o varování před důsledky, které by mohla mít porážka Ukrajiny – možnost, že Rusko zaútočí nebo zapojí do války pobaltské státy a Polsko,“ uvedlo polské velvyslanectví ve Francii v prohlášení.

Zdroj: wiadomosci.wp.pl