Poté, co Bidenova administrativa oznámila, že na Ukrajinu pošle raketové systémy delšího doletu, Kreml vyslovil skrytou hrozbu, že v případě zasažení svého území může udeřit přímo na Západ. (Foto: Flickr / ilustrační)

„Jeden z nejbližších spojenců prezidenta Putina varoval, že Moskva by mohla zaútočit na západní města, pokud Ukrajina použije raketové systémy dodané Spojenými státy k úderům na ruské území,“ píší britské Timesy.

Toto varování vyslovil Putinův blízký spojenec a bývalý prezident Dmitrij Medveděv, který v současnosti působí jako místopředseda ruské bezpečnostní rady.

„Pokud, nedej bože, budou tyto zbraně použity proti ruskému území, pak naše ozbrojené síly nebudou mít jinou možnost než zasáhnout rozhodovací centra,“ varoval Medveděv v nových prohlášeních.

Tehdy poprvé naznačil následující, což znamenalo vážné vystupňování rétoriky:

„Samozřejmě je třeba si uvědomit, že konečná rozhodovací centra se v tomto případě bohužel nenacházejí na území Kyjeva“ – s tím, že v reakci na to by mohly být napadeny ty západní metropole, které dodávají moderní zbraně.

Již dříve Rusko pohrozilo, že zasáhne „rozhodovací centra“ na území Ukrajiny, například Kyjev a Lvov. Tato města se během války, která trvá již čtvrtý měsíc, stávala terčem útoků příležitostně, ale jen zřídka.

USA tento týden potvrdily, že Ukrajina obdrží vysoce pohyblivé dělostřelecké raketové systémy M142, které jsou středního dosahu a jsou schopny zasáhnout cíle vzdálené přibližně 50 mil.

Prezident Biden v úterý zdůraznil, že „nehodláme posílat na Ukrajinu raketové systémy, které zasahují Rusko“ – což Kreml uznal jako „racionální“ rozhodnutí, ale přesto transfer systémů odsoudil.

Ukrajinská vláda mezitím údajně poskytla Washingtonu „ujištění“, že nepoužije zbraně dodané USA k útoku na ruské území, což Moskva dává dlouhodobě najevo, že by znamenalo vážné porušení jejích „červených linií“.

To, jak poznamenal britský server Yahoo News, znamená, že „Západ je stále ochotnější poskytnout Ukrajině zbraně delšího dosahu, včetně houfnic M777, protože její síly bojují s Rusy s větším úspěchem, než zpravodajští činitelé předpokládali“.

Je pravděpodobné, že tato čerstvá Medveděvova varování slouží k dalšímu varování a prosazení nad ruskou červenou linií. Zatímco rakety MLRS s delším doletem, které mohou doletět až 190 kilometrů daleko, jsou zřejmě prozatím mimo hru, systémy MLRS s kratším doletem by mohly být snadno doplněny většími, modernějšími a delšími systémy.

Pokud jde o sankce a ekonomickou válku, polští představitelé v sobotu uvedli, že se v současné době připravuje další, sedmé kolo protiruských sankcí – což naznačuje, že prozatím probíhající protiofenzíva mezi Ruskem, NATO a EU se bude pouze dále stupňovat. Jednání se zároveň zcela zastavila a diplomatických otevření a komunikace je stále méně, což činí situaci ještě nebezpečnější.

Zdroj: zerohedge.com