Úředníci v Bruselu varovali majitele Twitteru Elona Muska, že společnost může „brzy“ čelit sankcím poté, co ze své platformy vykázala řadu novinářů, kteří o miliardáři psali. (Foto: Flickr)

Eurokomisařka Vera Jourová uvedla, že pozastavení činnosti je „znepokojující“ a že právo EU chrání svobodu médií.

„Zprávy o svévolném pozastavení činnosti novinářů na Twitteru jsou znepokojivé,“ uvedla Věra Jourová.

Komisařka, která je místopředsedkyní Evropské komise pro hodnoty a transparentnost, uvedla : „Zákon EU o digitálních službách vyžaduje dodržování svobody médií a základních práv. To je posíleno v rámci našeho aktu #MediaFreedomAct.

„Elon Musk by si toho měl být vědom. Existují červené linie. A brzy přijdou sankce.“

Zpráva přichází poté, co Twitter přes noc pozastavil účty řadě novinářů, kteří psali o panu Muskovi.

Obvinil novináře z „doxxingu“, což je internetový termín používaný pro zveřejnění soukromých informací, které by mohly být použity k identifikaci polohy nebo adresy osoby.

„Jak by jistě souhlasil každý, kdo byl doxxed, ukazovat v reálném čase informace o něčí poloze je nevhodné a myslím, že každý z účastníků tohoto hovoru by nechtěl, aby se to dělo jemu,“ řekl v živém hovoru – který se konal na službě Spaces společnosti Twitter.

„V budoucnu nebude existovat žádný rozdíl mezi novináři – takzvanými novináři – a běžnými lidmi.“

O chvíli později byla pozastavena i samotná služba Spaces. Zdá se, že Twitter nevysvětlil, proč službu Spaces pozastavil.

Někteří uživatelé však poukázali na to, že profily na Twitteru, které byly zakázány, podle všeho mohou funkci Spaces i přes pozastavení stále používat.

Více než půl tuctu novinářů, kteří o pozastavení účtu informovali, bylo samo z Twitteru suspendováno. Byli mezi nimi mimo jiné reportéři New York Times, CNN a Washington Post.

Zdroj: finance.yahoo.com