Dva záložní prapory speciální jednotky britské armády SAS byly zmobilizovány a nasazeny na hranici Estonska s Ruskem. (Foto: Wikimedia)

Tyto dvě jednotky SAS jsou součástí brigády 1. Intelligence, Surveillance a Reconnaissance a byly v Estonsku nasazeny během posledních šesti měsíců.

Rozumí se, že vojáci provádějí průzkum a analýzy (HERA), kde sledují pohyb potenciálního nepřítele a analyzují jejich záměry.

Záložní vojáci jsou vyškoleni sloužícími členy SAS a museli projít rozsáhlým výběrovým řízením.

Dá se předpokládat, že v případě ruského útoku na Estonsko by jednotky SAS zůstaly za nepřátelskými liniemi a posílaly by zašifrované zprávy o pohybu vojsk. SAS vojáci jsou také vyškoleni v používání průzkumných dronů, kteří jsou schopni špehovat v ruském jazyce, když se pohybují podél estonské hranice.

Územní jednotky SAS jsou složeny z civilistů z různých profesí, včetně advokátů, účetních, architektů a lékařů, i když jejich úkolem je boj a ochrana života.

Vojáci mohou provádět dobrovolnou mobilizaci během několika měsíců , co budou nasazeni v Estonsku.

Během tohoto období budou placeni jako vojáci, i když pro ně budou jejich současná pracovní místa dále držena.

„Záložníci  SAS jsou pravděpodobně nejlepší v britské armádě, přinejmenším stejně dobří jako běžní vojáci pěchoty. Jsou speciálně vyškoleni v dozorech na dlouhé vzdálenosti a průzkumných misích. Obyčejní vojáci SAS jsou zaneprázdněni v Iráku a Afghánistánu, takže tato velmi důležitá operace byla předána záložníkům SAS,“ říká jeden ze zdrojů.

„Jsou to velmi schopní vojáci a mají k dispozici spoustu zbraní spolu s ostřelovači," dodal.

Vojáci byli využíváni v Afghánistánu, kde pomáhali cvičit příslušníky afghánské policie a nejméně jeden záložník získal Vojenský kříž.

Nasazení je součástí operace Cabrit, kde britští vojáci, útočné helikoptéry Apache a tanky jsou součástí tzv. Enhanced Forward Presence.

Cílem mise je působit jako obrana, aby se předešlo pronikání prezidenta Putina do Evropy. Velitelé NATO se obávají, že se Rusové mohou pokusit připojit rusky mluvící části Estonska.

Zdroj: pz.czdailystar.co.uk