Pro brazilského prezidenta Lulu je to diplomatické vyvažování: na jedné straně chce mít dobré vztahy s Čínou, na druhé straně také s USA. (Foto: Flickr)

Nyní se kyvadlo vychyluje směrem k Pekingu. Požaduje, aby Washington přestal „podporovat“ válku na Ukrajině.

Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva požaduje, aby USA ukončily vojenskou podporu Ukrajiny. Spojené státy musí „přestat podporovat válku a začít mluvit o míru“, řekl Lula novinářům během své návštěvy Pekingu. Evropská unie musí také „začít mluvit o míru“.

Tímto způsobem bude mezinárodní společenství schopno přesvědčit ruského prezidenta Vladimira Putina a ukrajinského vůdce Volodymyra Selenského, že „mír je v zájmu celého světa“, uvedl brazilský vůdce před pokračováním své cesty z Číny do Spojených arabských emirátů.

Lula přijel v pátek na státní návštěvu Pekingu, který je nejdůležitějším obchodním partnerem Brazílie. Hlavním cílem bylo posílit bilaterální vztahy a vyvolat dojem, že „Brazílie je opět důležitým hráčem na světové scéně“.

Je důležité mít trpělivost

Lulovy komentáře k podpoře Ukrajiny ze strany Washingtonu jsou považovány za citlivé, protože Lula rovněž usiluje o užší vztahy s Washingtonem. Jeho první zahraniční cesta v únoru – měsíc po nástupu do funkce – vedla do USA.

Na rozdíl od svých západních spojenců Čína a Brazílie neodsoudily invazi Moskvy na Ukrajinu ani neuvalily na Rusko sankce. Stejně jako Lula i čínská vláda kritizovala podporu Kyjeva ze strany Washingtonu.

Obě země se snaží vystupovat jako neutrální strany a staví se do role prostředníků v ukrajinském konfliktu. Čína v únoru představila tzv. mírový plán pro Ukrajinu. Západní hlavy států a vlád jej však nepovažují za příliš důvěryhodný, a to i s ohledem na politickou blízkost Číny k Rusku.

Lula před svou cestou do Číny navrhl vytvoření skupiny států, která by v konfliktu zprostředkovala, a ohlásil příslušné rozhovory se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Lula se k možným výsledkům těchto rozhovorů nevyjádřil, nyní však uvedl, že je „důležité být trpělivý“. „Především musíme přesvědčit země, které dodávají zbraně a podporují válku, aby ji zastavily.“

Zdroj: n-tv.de