Brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva vyzval země BRICS, aby přišly s alternativou, která by nahradila dolar v zahraničním obchodě, a podpořil tak čínské tažení proti globální dominanci USA právě v době, kdy se připravuje na setkání s prezidentem Si Ťin-pchingem v Pekingu. (Foto: Wikimedia)

Lulovy poznámky zazněly ve čtvrtek během návštěvy Nové rozvojové banky se sídlem v Šanghaji, instituce vytvořené zeměmi BRICS, k nimž vedle Brazílie a Číny patří Rusko, Indie a Jihoafrická republika. Novou výkonnou ředitelkou banky je bývalá brazilská prezidentka Dilma Rousseffová.

„Proč by instituce, jako je banka BRICS, nemohla mít měnu pro financování obchodních vztahů mezi Brazílií a Čínou, mezi Brazílií a všemi ostatními zeměmi BRICS?“ řekl. „Kdo rozhodl, že (obchodní) měnou je po konci zlaté parity dolar?“ zeptal se.

Brazilský ministr financí Fernando Haddad, který doprovází Lulu na jeho cestě do Číny, uvedl, že místní měny se již v bilaterálním obchodě používají prostřednictvím nástrojů, jako jsou úvěrová potvrzení.

Dodal, že cílem je rozšířit mechanismy, které umožní vypořádání obchodních operací bez zprostředkování třetí měny.

„Výhodou je vyhnout se svěrací kazajce, která vzniká nutností vypořádávat obchodní operace v měně země, která se transakce neúčastní,“ řekl novinářům v Šanghaji.

Zdroj: yahoo.com