V Moskvě zatím nechápou, jak, kdy a kam odcházejí Američané v Sýrii, není jasné, co znamená „další fáze“ kampaně, řekl tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. (Foto: Wikipedia)

„Názor je takový: a) potřebujeme pochopit, jak, kdy a jakým způsobem odcházejí Američané, což zatím není jasné; b) potřebujeme pochopit, co je to další fáze, to také zatím nikdo neví; c) Ruská federace je právě tou zemí, která podle zákona, v rámci mezinárodního práva a na základě žádosti Syrské arabské republiky poskytla pomoc Syřanům v osvobození jejich země od terorismu," řekl Peskov novinářům.

„Nechystáme se přeceňovat roli Spojených států ve vítězství nad ISIL v Sýrii," řekl Peskov novinářům.

Odpověděl také na otázku, jestli budou kladně hodnoceny nepředvídatelné akce americké vlády a budou-li příznivé pro Kreml.

„Stabilita a předvídatelnost je to, co Rusko hledá na všech azimutech své zahraniční politiky. Stabilita a předvídatelnost je to, co vítají všechny země. A když místo stability a předvídatelnosti nastupuje nepředvídatelnost, neočekávanost a taková, řekl bych, zmatečnost v různých rozhodnutích, tak to samozřejmě vyvolává nepříjemné pocity v mezinárodních záležitostech a znepokojení. To se týká nejen Ruska, týká se to všech zemí," řekl Peskov novinářům.

Bílý dům v úterý oznámil, že USA zahájily stahování vojsk ze Sýrie, ale vítězství nad teroristickou frontou Islámský stát (zakázaná v RF) neznamená zrušení koalice. Agentura Reuters s odkazem na vlastní zdroje informovala, že všichni zaměstnanci amerického ministerstva zahraničí budou do 24 hodin evakuováni ze Sýrie, ozbrojené síly budou staženy do 60-100 dní.