Podle senátní zprávy byla pandemie Covidu s největší pravděpodobností důsledkem úniku z laboratoře. (Foto: Flickr)

Politici uvedli, že existují „podstatné“ důkazy o nehodě ve výzkumném zařízení – zatímco důkazy o přirozeném úniku „stále chybí“.

Průběžná zpráva dospěla k závěru, že neochota Číny spolupracovat nebo otevřít dotyčnou laboratoř znamená, že si „již nezaslouží výhodu pochybností“.

Členové senátního výboru pro zdravotnictví, školství, práci a důchody z řad poslanců GOP během posledních 15 měsíců přezkoumali stovky studií o původu Covidu a vyslechli „několik desítek“ odborníků.

Ve zprávě uvádějí následující závěry: Na základě analýzy veřejně dostupných informací se zdá být rozumné dospět k závěru, že pandemie COVID-19 byla s největší pravděpodobností výsledkem incidentu souvisejícího s výzkumem.

Dodávají: „Téměř tři roky po začátku pandemie COVID-19 chybí rozhodující důkazy, které by prokázaly, že vznik SARS-CoV-2 a následná pandemie COVID-19 byly způsobeny přirozeným zoonotickým přenosem.“

Zpráva připouští, že stále chybí zásadní informace o tom, jak pandemie skutečně vznikla – chybí přímé důkazy o přirozeném nebo syntetickém původu.

Senátní výbor však dodává, že „nedostatek transparentnosti a spolupráce“ ze strany Číny „brání učinit definitivnější závěr“.

„Hypotéza o přirozeném zoonotickém původu si již nezaslouží výhodu pochybností nebo předpoklad správnosti.“

Zastánci teorie o úniku z laboratoře – včetně bývalého prezidenta Donalda Trumpa – byli zpočátku odmítnuti jako zastánci konspiračních teorií nebo odsouzeni jako xenofobové.

Zdroj: dailymail.co.uk