Rusko pozastavilo svou účast na ukrajinské dohodě o vývozu obilí poté, co se roj dronů zaměřil na nejméně jednu ruskou válečnou loď černomořského námořnictva. (Foto: Flickr)

Po útoku Moskva okamžitě pozastavila plnění dohody, známé jako Černomořská obilná iniciativa, která byla vytvořena a zahájena v červenci a ukončila pětiměsíční ruskou blokádu ukrajinských přístavů. Dohodu zprostředkovala Organizace spojených národů a Turecko, což umožnilo bezpečný průjezd nákladních lodí do ukrajinských přístavů a z nich, aby převážely zemědělské zboží po celém světě. Dohoda měla vypršet 19. listopadu.

Podle agentury Reuters uvádíme, co uvedlo ruské ministerstvo obrany v prohlášení o „masivním“ útoku dronů na černomořskou flotilu v krymském přístavním městě Sevastopol:

„S ohledem na… teroristický čin kyjevského režimu za účasti britských expertů proti lodím Černomořské flotily a civilním plavidlům podílejícím se na zajištění bezpečnosti „obilného koridoru“ ruská strana pozastavuje účast na plnění dohod o vývozu zemědělských produktů z ukrajinských přístavů,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Ministerstvo již dříve uvedlo, že sobotní útoky dronů byly z velké části odraženy, přičemž došlo k menšímu poškození ruského minolovného člunu.

Ministerstvo pak útok označilo za „teroristický“:

„V průběhu odrážení teroristického útoku na vnější rejdu Sevastopolu byly za použití námořních zbraní a námořního letectva Černomořské flotily zničeny čtyři námořní bezpilotní prostředky, další tři zařízení byla zničena na vnitřním rejdu,“ pokračovalo prohlášení.

Zde jsou údajné videozáznamy útoku.

NYT uvedl, že OSN byla v kontaktu s ruskými představiteli ohledně komentářů ruského ministerstva obrany o pozastavení účasti na dohodě.

„Je nezbytné, aby se všechny strany zdržely jakýchkoli akcí, které by ohrozily černomořskou obilnou iniciativu, což je kritické humanitární úsilí, které má jednoznačně pozitivní dopad na přístup milionů lidí k potravinám,“ uvedl Stéphane Dujarric de la Rivière, mluvčí generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese.

Jak jsme nedávno informovali, Rusko se stavělo k prodloužení dohody o dodávkách obilí, pokud nebudou splněny požadavky Moskvy týkající se jejího vlastního vývozu zemědělských produktů. Zrušení dohody by mohlo mít za následek prudký nárůst cen obilí.

Mezitím ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba varoval, že se Rusko pokusí z dohody vycouvat. Na Twitteru napsal:

„Moskva nyní používá falešnou záminku, aby zablokovala obilný koridor, který zajišťuje potravinovou bezpečnost pro miliony lidí. Vyzývám všechny státy, aby požadovaly, aby Rusko přestalo s hladovými hrami a znovu se přihlásilo ke svým závazkům.“

Šéf OSN Antonio Guterres v pátek požádal Rusko a Ukrajinu, aby dohodu o dodávkách obilí prodloužily, ale nyní se zdá, že se tak nestane, a obavy z nedostatku potravin ve světě se vrátí na titulní stránky novin.

Zdroj: zerohedge.com