Henry Kissinger, bývalý americký ministr zahraničí a poradce pro národní bezpečnost, prohlásil, že podle jeho názoru se rusko-ukrajinská válka blíží ke zlomu a díky nedávnému úsilí Číny očekává do konce roku jednání. (Foto: Flickr)

Po několika kolech mírových rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem v prvních měsících konfliktu, který v únoru 2022 zahájil ruský prezident Vladimir Putin, se zdá, že ani jedna strana není ochotna vrátit se k jednacímu stolu.

Peking se zdánlivě pokusil znovu nastartovat rozhovory mezi Kyjevem a Moskvou prostřednictvím dvanáctibodového pozičního dokumentu zveřejněného k ročnímu výročí invaze. Vedle výzvy k příměří by čínský plán ponechal ruské jednotky na okupovaných územích Ukrajiny a ukončil by veškeré sankce, které neschválí Rada bezpečnosti OSN, jejímž členem s právem veta je Rusko.

V rozhovoru s Tedem Koppelem ze CBS News, který byl odvysílán v neděli, zněl Kissinger přesvědčeně, že Čína pomůže změnit průběh probíhající války.

„Teď, když do jednání vstoupila Čína, dojde podle mého názoru do konce roku k závěru,“ řekl. „Budeme hovořit o vyjednávacích procesech a dokonce o skutečných jednáních.“

Kissinger Koppelovi také řekl, že věří, že čínský prezident Si Ťin-pching i Putin s ním budou mluvit, pokud jim zavolá.

Na Koppelovu otázku, zda by se v Moskvě setkal s Putinem, pokud by ho o to prezident požádal, vysloužilý diplomat odpověděl: „Byl bych tomu nakloněn, ano. Ale byl bych poradcem, ne aktivní osobou.“

Navzdory zveřejnění 12bodového mírového plánu čelí Si kritice mezinárodního společenství za to, že se k Putinově invazi více nevyjadřuje. Po celou dobu války on i další představitelé Pekingu pevně tvrdili, že Čína je neutrální a přeje si pouze mír.

Zároveň však čínští a ruští představitelé veřejně hovořili o úzkých vazbách mezi svými zeměmi a Si v březnu odcestoval do Moskvy na návštěvu k Putinovi. Před Siovým příjezdem napsal Putin článek pro čínský deník People Daily, v němž uvedl, že vztahy mezi Ruskem a Čínou jsou „bez omezení a tabu“.

„Čína nemá zájem na tom, aby Ukrajina vyhrála válku a vrátila všechna okupovaná území. Vítězství Ukrajiny by pro Čínu znamenalo vítězství demokracie a porážku jejího strategického partnera bez omezení. Čína udělá vše pro to, aby k tomu nedošlo,“ řekl Oleksandr Merežko, poslanec ukrajinského parlamentu, týdeníku Newsweek po Siově návštěvě Moskvy.

Si se však později v dubnu zapojil do hodinového telefonického rozhovoru s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

„Za současného nárůstu rozumného myšlení a hlasů ze všech stran bychom měli využít příležitosti k vytvoření příznivých podmínek pro politické urovnání krize,“ řekl Si Zelenskému podle oficiálního čínského shrnutí.

Zelenskij na Twitteru uvedl, že se Siem „vedli dlouhý a smysluplný rozhovor“.

Dodal, že „tento rozhovor, stejně jako jmenování ukrajinského velvyslance v Číně, bude silným impulsem pro rozvoj našich dvoustranných vztahů“.

Ačkoli Putin a představitelé Kremlu prohlásili, že jsou otevřeni jednání s Ukrajinou, jejich podmínky pro takové rozhovory naznačují, že příměří je daleko.

Stejně tak Ukrajina naznačila, že s Putinem nemůže jednat kvůli zatykači Mezinárodního trestního soudu na jeho osobu kvůli údajné deportaci ukrajinských dětí.

Poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak po vydání zatykače v březnu na Twitteru napsal, že označení Putina za „zjevného mezinárodního zločince přímo znamená, že se současnou ruskou elitou se jednat nebude“.

Zdroj: newsweek.com