Jedna z klíčových ruských osobností přezdívaná „Putinův mozek“ vyzvala po ponižující porážce Moskvy v Chersonu ke svržení prezidenta Vladimira Putina a naznačila, že by měl být dokonce zabit. (Foto: Flickr)

Ultrapravicový nacionalista Alexandr Dugin se stal prvním významným Rusem, který přerušil mlčení kvůli rostoucímu znechucení z Putinovy neúspěšné invaze na Ukrajinu.

Znepokojivé však je, že šedesátiletý fašistický stratég je považován za součást rostoucího počtu moskevských elit, které vyzývají Putina k eskalaci na Ukrajině, a Cherson považuje za obrovskou ránu ruské hrdosti.

Krátce poté, co na Telegramu zveřejnil svůj výlev, rozzuřený ústupem Chersonu a obavami z mnoha zabitých Rusů, byla jeho tiráda proti Putinovi odstraněna.

Deník Mirror však může prozradit, že dlouhovlasý filozof a jestřáb invaze na Ukrajinu citoval z příběhu Zlatá větev od Jamese Frazera, v němž je zabit král.

Král byl ve smyšleném příběhu zabit, protože se mu během sucha nepodařilo přivolat déšť a má rozpárané břicho.

Dugin ve své rozzlobené tirádě napsal: „Dáváme vládci absolutní plnost moci a on nás všechny, lid, stát, lid, občany, v kritické chvíli zachraňuje.

„Pokud se kvůli tomu obklopí s*** nebo plive na sociální spravedlnost, je to nepříjemné, ale pokud jen zachraňuje.

„Pak – osud „krále dešťů“.“

Dugin, když hovořil o situaci na Ukrajině, napsal, že každý „skutečný Rus“ by měl nyní kvůli současné situaci truchlit a „zatnout zuby bolestí“.

Dále vysvětloval, že Rusko „se vzdalo Chersonu“ a že pokud se civilisté kvůli Chersonu nezlobí, „nejsou to Rusové“.

Je znepokojivé, že Dugin byl spolu s dalšími ultranacionalisty rozčilen pouze nad neúspěchy Ruska na Ukrajině, nikoli nad ruskými zvěrstvy.

Dochází k tomu v době, kdy narůstá rozkol mezi vojenskými představiteli, kteří obviňují Putina z neúspěšné invaze, civilisty rozčilenými nad počtem mrtvých ruských vojáků a zastánci tvrdé linie.

Dugin byl jedním z hlavních zastánců invaze na Ukrajinu, neboť vyzýval k rozšíření ruského území na Krym, poté na zbytek Ukrajiny a dále do pobaltských států.

Zdroj: mirror.co.uk