Íránský prezident Hasan Rúhání prohlásil, že se Teherán pomstil Washingtonu za vraždu generála Íránských revolučních gard Kásima Sulejmáního, odplata tím ale podle něj nekončí. (Foto: Pxfuel)

Jeho slova zazněla na pozadí několika raketových útoků na základnu Tádží v Iráku, kde bylo zabito a zraněno několik amerických vojáků. Odpovědnost za útoky uvalil Washington na proíránské šíitské skupiny. Írán poukázal na bezdůvodnost těchto obvinění.

„Američané zabili našeho velkého generála, nenechali jsme to bez odpovědi a nikdy neponecháme,“ řekl Rúhání ve svém vystoupení, které vysílala televizní stanice IRINN.

Podle jeho slov USA nikdy nezapomenou na íránský raketový útok na základnu v Iráku, „protože poprvé dostaly rozhodnou a rychlou reakci na svou barbarskou chybu“.

„Myslely si, že zlomí odpor našeho lidu, protože zabily vůdce našeho odporu, ale došlo k opaku, odpor zesílil,“ dodal Rúhání.

USA provedly 3. ledna v Bagdádu operaci na likvidaci Sulejmáního. Odvetou Írán raketově zaútočil na iráckou základnu, kde byli dislokováni američtí vojáci. Prezident USA Donald Trump a vedení Pentagonu zpočátku prohlásili, že útokem nikdo neutrpěl. Pak ale byli nuceni uznat, že zranění jsou. Jejich počet se přitom neustále zvyšoval.

Zdroj:  haaretz.com