Odborníci na životní prostředí uvedli, že blokáda vody pro Krym, kterou Kyjev „potrestal" poloostrov, se podle ruské Federální tiskové agentury stala pro Ukrajinu ekologickou katastrofou. (Foto: Pixhere)

Podle odborníků se kvůli blokádě vody na Krym změnily vody Černého moře, které omývají břehy Oděsy, a získaly nepříjemnou barvu čerstvého celeru, ale nejedná se pouze o tento problém.

Podle ekologů blokáda vody poloostrova Kyjevem „zasáhla“ Dněpr, který se loni v létě stal mělkým, což se stalo jedním z aktuálních problémů.

Novináři poznamenávají, že kyjevská vláda věřila, že uspořádáním vodní blokády mohou „poškodit“ Krym, ale také to vážně zasáhlo Bělorusko, s čímž Kyjev ani nepočítal.

Blokáda vody na Krymu se vrátila na Ukrajinu jako ekologická katastrofa, poukazují odborníci.

V důsledku blokády vody od roku 2014, kdy byl blokován Severní Krymský průplav, se přírodní situace v oblasti Chersonu stala kritickou v podobě blížící se ekologické katastrofě.

Například kvůli vzestupu podzemní vody, jejíž hladina dosáhla 15 centimetrů nad povrch Země, byl zaplaven dětský areál ve Skadovsku.

Navíc uzavření severního krymského kanálu téměř změnilo oblast Chersonu v bažinu, o čemž svědčí zamoření moskytů v důsledku zamokření půdy.

Sladká voda jde do Karkinitského zálivu, v důsledku čehož mořská flóra a fauna umírají a postupně se z ní stává „zlovolná břečka“.

Odborníci se domnívají, že je nutné uznat skutečnost, že v případě Krymu došlo k neúspěšné blokádě vody, protože nyní způsobuje Ukrajině vážné škody a může se proměnit v ekologickou katastrofu.

Zdroj: pz.cz