Je čas říci Spojeným státům ‚sbohem‘, řekl během návštěvy Číny filipínský prezident Rodrigo Duterte, kde spolu s prezidentem Xi Jinnpingem vnáší tání do v poslední době zamrzlých vztahů těchto zemí pomocí celé záplavy bilaterálních dohod, zatímco Wahingtonu teď začíná být ignorován. Duterte ve středu promlouval k tisku před začátkem rozhovorů s Xim. Je jen málo informací o tom, co bude následovat ve čtvrtek, ale Duterteho konference proběhla v souběhu s rozhovory o bezprecedentních dohodách, které se podepisují, zvláště pak o udělení práva Filipínám využívat území Scarbourogh Shoal – ve sporné na zdroje bohaté části Jihočínského moře.


Buřič Duterte se už od nástupu k moci koncem června pomalu odvrací od Washingtonu. Ty série roztržek a vyhrocených poznámek nakonec vyústily tím, že slíbil všechno vylepšit nápravou vztahů se svým historickým rivalem s Čínou.

„Tvůj pobyt v mé zemi byl jen pro tvůj vlastní prospěch. Takže nastal čas říci sbohem můj příteli,“ řekl Duterte členům komunity filipínských krajanů, která mu naslouchala při audienci v Pekingu. Samozřejmě mluvil o vojenské přítomnosti, které se Washington těšil na četných filipínských základnách – proti nimž se během září obzvlášť hlasitě vyjadřoval.

„Už žádné americké vměšování. Žádná americká cvičení. K čemu to?“ řekl posluchačům.

„Už nikdy do Ameriky nepojedu. Jen by mě tam uráželi,“ dodal, než provedl něco, o čem si političtí analytici myslí, že by to žádný světový vůdce nikdy neudělal, natožpak dvakrát: nazval amerického prezidenta Baracka Obamu zase „zkurvysynem“.

Vztahy mezi USA a Filipínami jsou ve spirále smrti už od té doby, kdy Obamova administrativa začala projevovat obavy z Duterteho taktiky boje proti drogové zločinnosti. Manile se nelíbil washingtonský postoj ani trochu a Duterte vydal série ostrých poznámek varujících Obamu, aby se držel opodál a přestal Filipínám diktovat politiku.