Bílý dům ve středu uvedl, že má informace o tom, že Rusko bezprostředně plánuje „fingovaná“ referenda na okupovaných ukrajinských územích, k nimž by mělo dojít během několika týdnů nebo dokonce dnů. (Foto: Twitter / Channel 4 News)

USA se dozvěděly, že ruské vedení dalo úředníkům pokyn, aby začali připravovat uspořádání fingovaných referend, zejména v Charkově, řekl novinářům na brífinku mluvčí Rady národní bezpečnosti John Kirby.

„Máme informace, že Rusko pokračuje v přípravách na uspořádání těchto fingovaných referend v Chersonu, Záporoží a v takzvaných Doněcké a Luhanské lidové republice,“ představil Kirby. „Dozvěděli jsme se také, že ruské vedení dalo úředníkům pokyn, aby se začali připravovat na uspořádání falešných referend, zejména také v Charkově.“

„A tato referenda by mohla začít v řádu dnů nebo týdnů. Ve skutečnosti se můžeme dočkat ruského oznámení prvního nebo několika z nich ještě před koncem tohoto týdne.“

Charkovská oblast je v současnosti v širokém měřítku dějištěm těžkých bojů, zatímco samotné město Charkov – které je druhým největším na Ukrajině – se tento týden dostalo pod těžké letecké bombardování.

„Očekáváme, že se Rusko pokusí zmanipulovat výsledky těchto referend pod falešným tvrzením, že se ukrajinský lid chce připojit k Rusku. Bude velmi důležité tyto dezinformace v reálném čase vyvolat a čelit jim,“ pokračoval Kirby.

„Sami ruští představitelé vědí, že to, co dělají, bude postrádat legitimitu a nebude to odrážet vůli lidu. Ukrajinský lid by v jakémkoli svobodném a spravedlivém referendu hlasoval drtivou většinou proti připojení k Rusku,“ dodal.

Washington a Ukrajina již dříve obvinily Moskvu ze stejné taktiky, když šlo o referendum o statusu Krymu v roce 2014. Během červencového brífinku se Kirby odvolával na Krym a tvrdil, že cílem Ruska je rozvinout příručku pro anexi dobytých území. Ruské síly se v současné době pomalu snaží zajistit celý Donbas.

Některé zprávy, mimo jiné v The New York Times před několika dny, silně naznačují „statickou“ až zatuchlou situaci podél frontové linie z poslední doby. Moskva však ve středu nabídla vysvětlení a tvrdila, že svou „speciální operaci“ záměrně zpomalila z touhy ochránit místní civilisty.

„Dělá se vše pro to, aby nedošlo ke ztrátám mezi civilisty,“ uvedl ve středu ruský ministr obrany Sergej Šojgu. „Samozřejmě to zpomaluje tempo ofenzívy, ale děláme to záměrně.“

Proti tomuto tvrzení však podle agentury Reuters stojí…

Nejvyšší představitel ukrajinské vojenské rozvědky ve středu uvedl, že ruská vojenská ofenziva se zpomaluje kvůli morální a fyzické únavě v jejich řadách a „vyčerpané“ zdrojové základně Moskvy.

Počty obětí na obou stranách jsou rovněž zdrojem skepse a kontroverzí, přičemž ukrajinské i americké zpravodajské služby soustavně uvádějí, že Rusko ztratilo až mnoho desítek tisíc vojáků, zatímco Kreml uvádí mnohem nižší oficiální údaje.

Zdroj: theguardian.com