Místní regionální vojenská správa vydala varování pro obyvatele města. (Foto: Twitter)

Cvičení se uskuteční ve čtvrtek 29. června a jejich cílem je připravit se na ochranu obyvatelstva při případném teroristickém útoku nebo jiné provokaci ruských vojsk v elektrárně.

  • Součástí cvičení budou praktická cvičení reakce na mimořádné události a evakuace obyvatelstva,“ uvedla Záporožská oblastní vojenská správa.

Agentura upřesnila, že všechny aktivity budou mít výhradně vzdělávací charakter. Ukrajinci by proto neměli propadat panice a měli by mít pochopení pro dočasné nepříjemnosti.

Situace v Záporožské jaderné elektrárně je v současné době pod kontrolou.

Plánují se velitelsko-štábní cvičení, do kterých se zapojí pracovníci Státní havarijní služby, Energoatomu a dalších agentur, a také prostředky, které budou použity k evakuaci lidí v případě reálného ohrožení JE.

Hovoříme o evakuaci obcí v 50kilometrové zóně kolem ZNPP. Ta zahrnuje asi 138 tisíc obyvatel Záporožské a Vasylivské oblasti a dvou okresů Záporožské oblasti.

Občané se již mohou seznámit s pokyny a doporučeními, jak se chovat v případě havárie v elektrárně.

Co je známo o situaci v jaderné elektrárně

Záporožská JE je od začátku března 2022 pod ruskou okupací. Nacisté pravidelně organizovali provokace a ostřelování území.

Dne 22. června prezident Volodymyr Zelenskyj varoval, že Rusko zvažuje scénář teroristického útoku na elektrárnu s únikem radiace. Kyjev plánoval sdílet veškeré dostupné informace s partnerskými zeměmi.

Šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov uvedl, že Rusko dokončilo přípravy na teroristický útok na jadernou elektrárnu. To zahrnuje zaminování chladicího jezírka elektrárny a také rozmístění výbušnin okupanty v blízkosti 4 ze 6 energetických bloků.

Vzhledem k hrozbám Ukrajina již nasadila štáb, který zahrnuje energetiky, pracovníky Státní služby pro mimořádné situace, policii a lékaře. Ministerstvo vnitra rovněž oznámilo cvičení „s uzavírkami silnic, rozmístěním hygienických stanovišť“ a kontrolou radiačního pozadí.

Fakta ICTV sdělila, jak se chovat v případě radiační havárie, abyste ochránili sebe a svou rodinu před negativními následky.

Zdroj: fakty.com.ua