Americké velení chce zvýšit počty členů soukromých vojenských společností v Sýrii, prohlásila na briefingu oficiální mluvčí ruského MZV Maria Zacharovová. (Foto: Army.mil)

„Velení OS USA v souvislosti s plánovaným snížením svého kontingentu na území Sýrie se chová zajímavě. Konkrétně – zvyšuje početnost členů soukromých vojenských společností, působících v severních a severovýchodních oblastech,“ řekla.

Podle jejích slov je nyní v Sýrii více než čtyři tisíce členů soukromých vojenských společností, přičemž ve druhé polovině června tam dorazilo 540 osob včetně 70 zástupců velitelského a instruktorského sboru.

„Hlavními úkoly soukromých vojenských společností je příprava bojových oddílů loajálních k Washingtonu, ochrana objektů ropné a plynové infrastruktury a zajištění bezpečnosti,“ dodala Zacharovová a připomněla, že činnost těchto společností řídí Spojené ústřední velitelství amerických ozbrojených sil.

USA a jejich spojenci provádějí od roku 2014 v Sýrii a Iráku operaci proti teroristické skupině Islámský stát*, přičemž v Sýrii působí bez souhlasu oficiální vlády.

V prosinci minulého roku prezident Donald Trump vyhlásil odchod amerických vojsk ze Sýrie, ale potom připustil, že na syrském území je několik set vojáků.

Kromě toho USA plánovaly vytvoření mezinárodního kontingentu, ale zatím toto úsilí nepřineslo výsledek.