Ministerstvo obrany Indie informovalo, že v příhraničním regionu Ladak o víkendu došlo k novým střetům s vojsky Číny. O zraněných se ve zprávě nemluví. (Foto: JCS.mil)

K vyostření situace v Ladaku došlo již na začátku května, kdy v oblasti vysokohorského jezera Pangong Tso došlo k řadě konfliktů mezi vojáky obou zemí.

Následně Indie i Čína posílily vojenskou přítomnost u hranic faktické kontroly, která v Ladaku nahrazuje skutečnou hranici mezi oběma státy. Nové kolo napětí začalo po rvačce vojáků obou zemí v údolí Galwan v Ladaku, ke které došlo večer 15. června. Podle informací Nového Dillí v důsledku incidentu na indické straně zemřelo 20 vojáků. Čínská strana podobné informace nesdělila.

„V noci z 29. na 30. srpna 2020 vojska Čínské lidové osvobozenecké armády porušila shodu, které bylo dosaženo během vojenských a diplomatických schůzek během pokračujícího boje ve východním Ladaku, a provedla provokační vojenské akce, aby změnila status quo. Indická vojska zabránila této činnosti na jižním břehu jezera Pangong Tso, přijala opatření na posílení našich pozic a bránila snahám Číny v jednostranném pořádku změnit situaci na zemi,“ uvádí se v prohlášení, které zveřejnilo Ministerstvo obrany Indie.

Vojenský úřad poznamenal, že k vyřešení vzniklé situace na indické hlídce v oblasti Chushul probíhá schůzka na úrovni velitelů brigád.

„Indická armáda je nakloněna k udržování míru a klidu cestou dialogu, ale také je plná odhodlání bránit svoji územní celistvost,“ píše se v prohlášení.

Zdroj:  hindustantimes.com