Nehledě na šíření kmenu omikron může pandemie koronaviru skončit už v roce 2022, soudí zakladatel společnosti Microsoft miliardář Bill Gates. (Foto: Flickr)

Podle jeho slov se ani jeden virus v dějinách nešířil tak rychle, jako varianta omikron. Gates vyslovil předpoklad, že „bude brzy ve všech zemích světa“.

Jak zdůraznil byznysmen, nový kmen je třeba brát vážně, protože není dosud známo, jak těžké symptomy vyvolává.

„I kdyby byl jen z poloviny tak nebezpečný, jako je delta, může to být nejhorší vlna pandemie ze všech, které jsme zažili, protože je tak nakažlivý,“ napsal na Twitteru.

A přitom budou-li podniknuta nezbytná opatření, může se stát rok 2022 posledním rokem pandemie, dodal zakladatel Microsoftu.

„Jsou-li za této situace nějaké dobré zprávy, tak to je skutečnost, že se omikron šíří tak rychle, že poté, co se stává v nějaké zemi dominující variantou, trvá tam vlna nakažení nejdéle tři měsíce. Tyto tři měsíce mohou být těžké, avšak stále ještě věřím, že budou-li udělány správné kroky, může pandemie skončit v roce 2022,“ podotkl Gates.

Miliardář vyzval lidi, aby se postarali o své blízké, nosili roušky, vyhýbali se velkým shlukům lidí a nechali se naočkovat proti koronaviru.

Zdroj: cnet.com