Drazí čtenáři, v sérii posledních článků jsme vás informoval o zcela zásadní změně ruského postoje k Západu. Ruské vedení nás už totiž nežádá, abychom milostivě vzali v úvahu zájmy jeho bezpečnosti. Kreml nám prostě řekl: “Buď naše obavy pochopíte, nebo jinak…“.

Jak jsem už několik let předvídal, mírná reakce Kremlu na svévolné provokace USA a NATO přesvědčily Washington o tom, že Rusko není třeba brát vážně. A tvrdil jsem, že důsledkem tohoto postoje bude, že Spojené státy zajdou příliš daleko a Rusko se jim bude muset postavit. A to je to, co se nyní děje.

Co Kreml míní svým „nebo jinak“. K ničemu použitelná americká a evropská média vám to pochopitelně nesdělí. V současnosti jsou totiž tzv. „experty na Rusko“ zasadně jen rusofobové, vybírající granty od vojenskobezpečnostního komplexu. David Johnson, který vydává každodenní seznam akademických a novinářských článků o americko-ruských vztazích, není ochoten narušovat falešný pocit bepečnosti svých kolegů tím, že by do svého seznamu zařazoval též mé články. Takže zde máme situaci totální západní ignorance reality, přesněji pak řečeno znovu oživlou kubánskou raketovou krizi.

Možná si vzpomenete, jak jsem před třemi roky psal o tom, že Putin poskytl světu vědomost o mimořádných strategických i konvenčních zbraňových systémech, které Rusko začalo vyrábět a zařazovat je do výzbroje ruské armády. USA nemají nic podobného a též nic, co by těmto systémům dokázalo vzdorovat. A psal jsem též o tom, že washingtonská agresivita vůči Rusku a Číně dala tyto dva státy dohromady. Viděli jsme to před pár dny, když čínský prezident Si Ťin-pching poskytl ruským bezpečnostním požadavkům plnou čínskou podporu a rusko-čínské vztahy popsal jako „vyšší než jen alianční“.

Řečeno jinak: Washington ztratil svoji arogantní pýchu a jeho bárka se teď nalézá mezi skaliskem tvrdým a ještě tvrdším.

Citoval jsem ostrá slova náměstka ruského ministra zahraničí Rjabkova, kterými vyslovil ruské ultimatum. A ruský novinář Dmitrij Kiseljov k němu dodává: „Rusko učinilo Spojeným státům nabídku, kterou  nelze odmítnouty. Okamžik pravdy je zde“.

Jestliže si Washington zalije uši voskem, anebo bude mít za to, že Rusko jen blafuje, okamžik pravdy dopadne na nepřipravený Washington.

Paul Craig Roberts

.