„Demokraté se musí vrátit do Washingtonu a začít pracovat na tom, aby byl shutdown ukončen a aby byla zároveň zastavena i děsivá humanitární krize na jižní hranici. Očekávám vás v Bílém domě! " napsal Trump na svém Twitteru.

Americký prezident Donald Trump označil tzv. shutdown, tedy dočasné omezení fungování federálních úřadů kvůli nedostatku rozpočtu, za humanitární krizi. Zároveň vyzval demokraty k tomu, aby se i o víkendu vrátili do Washingtonu a vykonali tam potřebnou práci.

Podle jeho slov by demokraté dokázali problém shutdownu vyřešit za 15 minut.

„Zavolejte svému senátorovi nebo kongresmance / kongresmanovi. A řekněte jim, aby to udělali! Humanitární krize," dodal prezident Spojených států.

V sobotu shutdown překonal historický rekord svého trvání. Stále však nemá konce — administrativa a Kongres se totiž připravují na dlouhodobé pokračování tohoto vzdorování.

Kvůli rozpočtové krizi trpí stovky tisíc úředníků a dodavatelů, většina obyčejných Američanů však není tímto děním zasažena. Prezident Donald Trump i nadále požaduje částku 5,6 miliard dolarů na ochranu hranic a výstavbu zdi na hranicích s Mexikem. Rozpočet bez tohoto článku odmítá podepsat. Demokraté, kteří získali kontrolu v Sněmovně reprezentantů nového svolání Kongresu, nechtějí o stavbě zdi ani slyšet a nazývají tuto krizi „uměle vyvolanou".

K nejdéle trvajícímu shutdownu došlo v prosinci roku 1995 až lednu roku 1996. Tehdy trval celkem 21 dní. Současný shutdown, který začal 22. prosince 2018, bude trvat již 22. den po sobě.