Zatímco se Německo zoufale snaží odvrátit zimní energetickou krizi a naposledy zabavilo majetek rafinerie Rosněfť, ministerstvo životního prostředí oznámilo únik z jaderné elektrárny, který zvyšuje tlak a nyní bude provoz na týden zastaven, protože probíhají opravy. (Foto: Flickr)

Německá jaderná elektrárna Isar 2 v Bavorsku v pondělí ohlásila únik, kvůli kterému bude muset být v říjnu odstavena z provozu kvůli opravám.

Jaderná elektrárna má být již začátkem příštího roku trvale odstavena v rámci německého plánu na postupné vyřazení jaderné energie. Vzhledem k hrozící energetické krizi v Německu s blížící se zimou se však diskutuje o odkladu ukončení jaderné energetiky.

Únik v elektrárně Isar 2 znamená, že pokud má elektrárna zůstat v provozu i po 31. prosinci, bude nutné v říjnu provést týdenní opravy, uvedla agentura Reuters s odvoláním na provozovatele elektrárny.

Před dvěma týdny německý kancléř Olaf Scholz odmítl myšlenku prodloužit využívání jaderné energie v zemi a odložit postupné ukončení provozu jaderných elektráren. Němečtí opoziční konzervativci kancléře vyzvali, aby ponechal v provozu dva zbývající jaderné reaktory v zemi. Scholz tomuto pokušení odolal a trvá na tom, že země bude mít dostatek energetických zdrojů, aby přečkala zimu.

Podle Scholzova plánu budou zbývající dva jaderné reaktory udržovány v nouzové rezervě, ale nebudou vyrábět žádnou energii, píše Guardian.

Německo upevnilo své plány na ukončení jaderné energetiky v roce 2011.

Podle těchto plánů byly v roce 2021 odstaveny tři reaktory a letos další tři, přičemž dva reaktory, včetně Isaru 2, zůstávají ve fázi vyřazování.

Tento krok je v době energetické krize stále nepopulárnější.

Německé zásobníky plynu jsou sice nyní naplněny zhruba z 87 %, kritici však tvrdí, že německé nákupy plynu za účelem naplnění zásobníků vedly k dalšímu prudkému růstu cen, což má dopad i na sousední země.

Zdroj: oilprice.com