Generální prokurátor Merrick Garland právě oznámil, že jmenuje zvláštního prokurátora, který prošetří, zda Biden během svého soukromého života špatně nakládal s utajovanými informacemi. (Foto: Twitter)

Ministerstvo spravedlnosti jmenovalo zvláštním žalobcem Roberta Hura, partnera v Gibson Dunn.

Jmenování pana Hura, který dříve působil jako americký státní zástupce pro Maryland za Trumpovy vlády, má za úkol vyšetřit „možné neoprávněné odstranění a uchovávání utajovaných dokumentů nebo jiných záznamů zjištěných“ v kanceláři Bidenova think tanku ve Washingtonu a v jeho rezidenci ve Wilmingtonu ve státě Del., uvádí se v příkazu, který ve středu podepsal Garland.

Hurova minulost je pozoruhodná, protože to byl americký prokurátor, kdo žádal, aby odůvodnění razie FBI v domě údajně uznaného whistleblowera Clinton Foundation zůstalo tajné.

Vysoce postavený úředník ministerstva, který hovořil pod podmínkou anonymity, uvedl, že rozhodnutí pana Garlanda „nebylo přijato na lehkou váhu“, ale bylo vyžadováno podle předpisů ministerstva jako „učebnicový příklad“ vyšetřování, které si vyžádalo jmenování zvláštního poradce.

Dokonce i Ed Snowden měl nějaké připomínky…

Připomeňme, že Bílý dům čekal s veřejným přiznáním této záležitosti až do tohoto měsíce, a to v reakci na reportáž CBS News, která odhalila, co se stalo.

Zjištění přišlo týden před konáním voleb do Kongresu v polovině volebního období, kdy by tato zpráva byla velmi důležitou událostí na poslední chvíli.

* * *

„Jak se to vůbec mohlo stát, jak mohl být někdo tak nezodpovědný. A přemýšlel jsem, jaké údaje tam jsou, které mohou kompromitovat zdroje a metody.“

Od slov prezidenta Bidena, která reflektují údajné špatné zacházení bývalého prezidenta Trumpa s tajnými dokumenty, budou spin-meistři těžko odvádět pozornost, protože byla objevena druhá várka dokumentů.

Richard Sauber, zvláštní poradce prezidenta, vydal prohlášení, v němž toto „nedorozumění“ vysvětluje.

Jak jsme již dříve uvedli, plně spolupracujeme s Národním archivem a ministerstvem spravedlnosti v procesu, který má zajistit, aby veškeré záznamy Obamovy a Bidenovy administrativy byly řádně v držení archivů.

V návaznosti na nález vládních dokumentů v Penn Biden Center v listopadu 2022 a v úzké koordinaci s ministerstvem spravedlnosti prohledali prezidentovi právníci prezidentovy rezidence ve Wilmingtonu a Rehoboth Beach ve státě Delaware, tedy další místa, kam mohly být v průběhu transformace v roce 2017 odeslány spisy z jeho viceprezidentského úřadu. Právníci tuto prohlídku dokončili včera večer.

Během prověrky právníci objevili mezi osobními a politickými dokumenty malý počet dalších záznamů Obamovy a Bidenovy administrativy s označením utajovaných informací. Všechny tyto dokumenty kromě jednoho byly nalezeny v úložném prostoru v garáži prezidentské rezidence ve Wilmingtonu. Jeden dokument sestávající z jedné stránky byl objeven mezi uloženými materiály ve vedlejší místnosti. V rezidenci v Rehoboth Beach nebyly nalezeny žádné dokumenty.

[ZH: takže ne v trezoru, jak byly nalezeny v Trumpově rezidenci Mar-a-Lago?]

Stejně jako v případě Penn-Bidenova centra bylo okamžitě informováno ministerstvo spravedlnosti a právníci zařídili, aby ministerstvo spravedlnosti tyto dokumenty převzalo.

Bílý dům bude i nadále spolupracovat s ministerstvem spravedlnosti při přezkumu.

Zdroj: zerohedge.com