Generální prokurátor Merrick Garland pověřil amerického státního zástupce v Chicagu, aby přezkoumal dokumenty označené jako tajné, které byly nalezeny v Penn Bidenově centru pro diplomacii a globální angažovanost ve Washingtonu, sdělily CBS News dva zdroje obeznámené s vyšetřováním. (Foto: Flickr)

Zhruba deset dokumentů pochází z kanceláře viceprezidenta Bidena v tomto centru, uvedly zdroje. Podle informací CBS News se na vyšetřování amerického státního zástupce podílí také FBI.

Materiály byly identifikovány osobními právníky pana Bidena 2. listopadu, těsně před volbami v polovině volebního období, potvrdil Richard Sauber, zvláštní poradce prezidenta. Dokumenty byly objeveny, když osobní právníci pana Bidena „balili spisy umístěné v uzamčené skříni, aby se připravili na opuštění kancelářských prostor v Penn Biden Center ve Washingtonu, D.C.“, uvedl Sauber v prohlášení pro CBS News.

Dokumenty se nacházely ve složce, která byla v krabici s dalšími neutajovanými dokumenty, uvedly zdroje. Zdroje neprozradily, co dokumenty obsahují, ani jaký je jejich stupeň utajení. Zdroj obeznámený se záležitostí sdělil CBS News, že dokumenty neobsahují jaderná tajemství.

Sauber také uvedl, že ve stejný den, kdy byly materiály objeveny, tedy 2. listopadu, informoval úřad poradce Bílého domu Národní archiv, který materiály následujícího rána převzal.

„Objevení těchto dokumentů provedli prezidentovi právníci,“ řekl Sauber. „Dokumenty nebyly předmětem žádné předchozí žádosti ani dotazu archivu. Od tohoto nálezu spolupracují prezidentovi osobní právníci s Archivem a ministerstvem spravedlnosti na procesu, který má zajistit, aby veškeré záznamy Obamovy a Bidenovy administrativy byly náležitě v držení Archivu.“

Zdroj obeznámený se záležitostí uvedl, že zástupci Národního archivu poté informovali ministerstvo spravedlnosti.

Předseda Sněmovny reprezentantů za GOP Kevin McCarthy označil nalezení dokumentů s tajným označením z doby, kdy byl Biden viceprezidentem, za „velmi znepokojivé“.

Zdroj: cbsnews.com