Ruské letecké síly získají nové bojové možnosti. Jak uvedl generální ředitel společnosti "Techmaš" Vladimír Lepin letos vstoupí do výzbroje řízená bomba "Drel", která umožní útočit na nepřítele bez vstupu do zóny protivzdušné obrany. Práce na takových střelách se nyní aktivně pracuje po celém světě. O tom, čeho jsou okřídlené bomby schopny a jaké jsou jejich výhody oproti raketám, napsala Ria Novosti.


Maximální plánovaný dosah bomby je 30-50 kilometrů, což je třikrát méně, než jeho nejbližší americký konkurent, AGM-154B. „Drel“ (příznačně v překladu „Vrták“, pozn. red.), má však své významné výhody.

Bomba je vybavena patnácti samonaváděnými bombami SPBE-K, které se v cílové oblasti oddělí. Během sestupu na padáku každá z nich skenuje prostor infračervenými a radarovými senzory a zaútočí na nepřátelskou techniku na hůře chráněné horní pancíře. Americká submunice BLU-108 pro AGM-154B pracuje v podobném algoritmu. Jediný rozdíl spočívá v tom, že je zaměřen na cíl jedním infračerveným kanálem a nevidí „chladné"cíle. Kromě toho ruské minibomby mohou rozlišovat cíle „přítele či nepřítele“ a mohou být být použity oblasti takzvané „kontaktní“ tankové bitvy, kdy jsou tanky obou stran jsou v těsné blízkosti. Podle vývojářů je jeden „Drel" schopen zničit až 6 nepřátelských tanků. Podle odborníků je možné, že v blízké budoucnosti budou do provozu uvedeny další typy řízených bomb, jejichž možnosti nebudou omezeny na boj s tanky.

„Hlavní výhodou řízených bomb je, že jsou mnohem levnější oproti řízeným střelám s laserem nebo televideem, ale zároveň mají přijatelný dosah a vysokou přesnost,“ řekl RIA Novostem vojenský expert Michail Chodarenok. „Nemá smysl použít raketu za 500 tisíc dolarů na džíp, nebo děravý stan militantů. Kromě toho nízká cena umožní masivní použití takové munice, přičemž sestřelení řízené bomby je velmi obtížné."

Nicméně odborníci říkají, že i řízené bomby mají své chyby a nedostatky. Signály satelitní navigace lze snadno potlačit elektronickým bojem. Alternativní pokročilé systémy navádění mohou výrazně zvýšit náklady na střelivo, což oslabí jejich hlavní výhodu ve srovnání s řízenými raketami. Kromě toho se stále více rozšiřuje rozsah moderních prostředků protivzdušné obrany a dostat bombardér na vzdálenost 50-100 kilometrů není v současné době velký problém. Optimální oblast použití řízené bomby bude tedy s největší pravděpodobností v konfliktech střední a nízké intenzity.

Zdroj: " target="\\\_blank">pz.cz