WASHINGTON – Podle výroční finanční zprávy ministerstva obrany, která byla zveřejněna ve středu, Pentagon opět neuspěl při každoročním nezávislém auditu, a to především proto, že představitelé ministerstva obrany nebyli schopni poskytnout auditorům dostatek informací k vytvoření úplného účetního hodnocení.

„Audit aktiv ve výši 3,8 bilionu dolarů a závazků ve výši 4 bilionů dolarů je obrovský úkol,“ uvedl finanční kontrolor Pentagonu Michael McCord. „Zlepšení a změny, které v důsledku těchto auditů každý den provádíme, však pozitivně ovlivňují každého vojáka, námořníka, letce, příslušníka námořní pěchoty, strážce a civilistu ministerstva obrany.“

Stovky nezávislých auditorů každoročně prověřují účetnictví Pentagonu, aby zjistili, zda dokáže vyúčtovat poskytnuté peníze a jak efektivně je armáda vynakládá. Existují tři možná hodnocení auditu – výrok bez výhrad, výrok s výhradami a odmítnutí výroku.

Konsolidovaný audit za rok 2023, který představuje celkové účetnictví ministerstva obrany, vydal výrok s výhradou, což znamená, že Pentagon nemohl auditorům poskytnout dostatek finančních údajů, aby si mohli vytvořit názor. Výrok bez výhrad neboli „čistý“ je nejvyšší možné hodnocení a výrok s výhradami je přijatelné hodnocení. Obojí znamená, že auditoři dostali dostatek informací, aby si mohli udělat úplný úsudek.

„Již šestým rokem se daří dosáhnout výroku bez výhrad,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení. „Z 29 samostatných auditů složek obdrželo sedm nemodifikovaný výrok, jeden výrok s výhradou a 18 auditů obdrželo výrok s výhradou.“

Pentagon uvedl, že zbývající tři stanoviska složek jsou v jednání. Patří mezi ně i audit námořní pěchoty na rok 2023, který byl prodloužen do poloviny února, aby auditoři mohli poskytnout více informací.

McCord ve středu během konferenčního hovoru novinářům řekl, že Pentagon očekává, že nedostane čistý výrok.

„Pokud ani jedna velká složka ministerstva obrany, například vojenské oddělení, nedostane nemodifikovaný výrok, je matematicky nemožné, aby ho dostalo celé ministerstvo,“ řekl. „Takže vzhledem k tomu, kde se nacházíme, to nebylo překvapení.“

Pentagon nikdy neprošel každoročním auditem. První audit se stal federálně povinným až v roce 2018 a od té doby se je ministerstvo snaží absolvovat. Audit z roku 2022 si rovněž vysloužil výrok s výhradou a McCord před rokem řekl, že je zklamán, že tato zpráva nevykazuje větší pokrok. Tentokrát se zdál být s pokrokem auditu spokojenější.

„Zůstáváme důvěryhodnou institucí a uvědomujeme si, že máme povinnost udělat vše pro to, abychom si tuto důvěru udrželi,“ řekl. „Udělali jsme velký pokrok a já se těším na další zlepšování.“

Ministerstvo obrany je nadále jediným ministerstvem na úrovni kabinetu, které nikdy nezískalo čistou finanční zprávu. Začátkem tohoto roku Úřad pro vládní odpovědnost uvedl, že to má dva důvody: Pentagon neřídí své finanční systémy správně a neposkytuje potřebné pokyny k jejich zefektivnění.

„Ministerstvo obrany vynakládá na své obchodní a finanční systémy miliardy dolarů ročně. Jeho úsilí v oblasti modernizace obchodních systémů a finančního řízení je však od roku 1995 na seznamu GAO jako vysoce rizikové,“ konstatovala v březnu zpráva GAO. „Tyto vysoce rizikové oblasti nadále brání snahám ministerstva obrany o dosažení [čistého] auditu.“

Seznam vysokých rizik GAO, který je aktualizován na začátku každého nového Kongresu, identifikuje federální programy, které jsou obzvláště náchylné k podvodům, zneužívání, špatnému řízení a plýtvání.

Pentagon ve středu uvedl, že v roce 2023 bylo dosaženo významného pokroku v pěti oblastech: modernizace pracovních sil, obchodní operace, kvalitní rozhodování, spolehlivé sítě a zvýšená důvěra veřejnosti.

„Například ministerstvo letectví nasadilo celkem 65 [automatizovaných systémů], které ušetřily přibližně 429 000 pracovních hodin a zlepšily auditovatelnost obchodních procesů,“ uvádí se ve zprávě Pentagonu. „Ministerstvo námořnictva prověřilo nelikvidované závazky ve výši 17 miliard dolarů, přičemž potvrdilo, že 97 % zůstatků splňuje požadavky auditu, a odhalilo 330 milionů dolarů, které je možné zrušit.“

Pentagon uvedl, že rovněž vyřadil několik „starších systémů relevantních pro audit“ a „vyřešil tři vysoce prioritní programy nesprávných plateb“, aby snížil plýtvání daňovými prostředky. Dále požádal o další pomoc Kongres, který dosud neschválil plné financování vlády pro fiskální rok 2024, který začal 1. října. Zákonodárci jsou na pokraji schválení druhé průběžné rezoluce, což je krátkodobé, přechodné opatření, které prodlužuje úroveň financování na rok 2023.

„Kongres může dále pomoci tím, že stabilizuje rozpočtový proces a vyhne se průběžným usnesením a zastavení činnosti vlády,“ uvedl Pentagon.

Sněmovna v úterý schválila novou průběžnou rezoluci, která zaručí financování armády do 2. února, a očekávalo se, že Senát ji schválí již ve středu. Pokud nebude krátkodobé financování schváleno do páteční půlnoci, federální vláda bude uzavřena.

„Jsem rád, že se zdá, že jsme na dobré cestě [to udělat] před poslední minutou,“ řekl McCord. „Ale bude to už čtrnáctý rok zdlouhavých [průběžných usnesení] z posledních patnácti. A musíme se zlepšit.“

Kongres je k neúspěšným auditům Pentagonu stále kritičtější – a někteří zákonodárci dokonce navrhli trest, pokud bude tento trend pokračovat. V létě vznesla dvoustranná skupina senátorů návrh zákona o auditu Pentagonu, který by postihoval každou vojenskou složku, která neuspěje v každoročních auditech, a přinutil ji vzdát se 1 % svého rozpočtu. Zákonodárci se již dříve, avšak neúspěšně, pokoušeli podobný zákon schválit.

„V loňském roce nebylo ministerstvo obrany … schopno vyúčtovat více než polovinu svých aktiv,“ uvedla bipartitní skupina, když v červnu oznámila návrh zákona.

„Musíme skoncovat s absurditou, kdy je Pentagon jedinou agenturou ve federální vládě, která nikdy neprošla nezávislým auditem,“ řekl senátor Bernie Sanders, I-Vt, jeden z předkladatelů návrhu zákona.

Ministerstvo obrany uvedlo, že na auditu pro rok 2023 pracovalo přibližně 1 600 auditorů, což je o 187 milionů dolarů méně než 218 milionů dolarů, které stálo účetnictví Pentagonu v roce 2022. McCord nevysvětlil, proč nový audit stál méně, ale ve zprávě se uvádí, že auditoři provedli méně návštěv na místě a více virtuálních návštěv než před rokem.

Zdroj: stripes.com