Americký prezident Joe Biden ve středu prohlásil, že nezměnil svůj názor na to, že čínský prezident Si Ťin-pching je ve skutečnosti diktátor. (Foto: Flickr)

Tento výrok pravděpodobně v Pekingu narazil po přímých jednáních obou lídrů na vrcholné úrovni.

Biden uspořádal samostatnou tiskovou konferenci po čtyřhodinovém jednání se Si na předměstí San Francisca. Na závěr tiskové konference byl dotázán, zda stále zastává názor, že Si je diktátor, což řekl již v červnu.

„Podívejte se, on jím je. Je to diktátor v tom smyslu, že je to člověk, který řídí zemi, jež je komunistickou zemí, která je založena na zcela jiné formě vlády než ta naše,“ řekl Biden.

Čínské ministerstvo zahraničí v reakci uvedlo, že se proti těmto výrokům „důrazně ohrazuje“, aniž by Bidena jmenovitě zmínilo.

„Toto prohlášení je krajně nesprávné a nezodpovědná politická manipulace,“ řekl mluvčí ministerstva zahraničí Mao Ning novinářům na čtvrtečním rutinním brífinku.

„Je třeba zdůraznit, že vždy budou existovat lidé s postranními úmysly, kteří se pokoušejí podněcovat a poškozovat americko-čínské vztahy, jsou odsouzeni k nezdaru.“

V odpovědi na doplňující otázku Mao odmítl upřesnit totožnost „některých lidí“.

Čínská delegace, která přijela do Spojených států na summit Asijsko-pacifické hospodářské spolupráce v San Francisku, bezprostředně nereagovala. Stovky kritiků Pekingu prošly kolem poledne centrem města a skandovaly „svobodný Tibet“ a „svobodný Hongkong“.

Zdroj: reuters.com