Bělorusko v pondělí oznámilo nové cvičení ostré střelby s ruskými jednotkami, které se v současné době shromažďují na běloruském území. (Foto: Twitter)

„Běloruské ministerstvo obrany v pondělí uvedlo, že v rámci společného uskupení s ruskými silami provede cvičení s ostrou střelbou a odpaly protiletadlových řízených střel,“ uvedla agentura Interfax, kterou citovala agentura Reuters.

„Vojenské jednotky z formací mají být rozmístěny na čtyřech cvičištích Běloruské republiky ve východní a centrální části země, poté začnou provádět bojovou výcvikovou činnost,“ upřesnila agentura Interfax s odvoláním na běloruskou armádu.

Ukrajina a její západní spojenci sledují nárůst aktivity v blízkosti severní hranice poté, co bylo minulý týden společně oznámeno nové vojenské „uskupení“ ruských a běloruských sil. V sobotu dorazila první vlna nových ruských vojáků. Minsk uvedl, že ruský kontingent bude tvořit necelých 9 000 vojáků.

V původním prohlášení bylo uvedeno jen málo dalších podrobností, například časový rámec, ale Kyjev to bere jako známku ruské eskalace – ve chvíli, kdy se jeho města dostávají pod zvýšený počet raketových a dronových útoků.

Ačkoli Bělorusko po celou dobu konfliktu vystupovalo pouze jako nepřímá podpora ruských sil, zejména v oblasti logistiky, v týdnech předcházejících invazi 24. února hostilo desítky tisíc ruských vojáků. I ta byla označována za součást „cvičení“.

Potenciálně znepokojivým aspektem, pokud jde o načasování ohlášených cvičení „ostré střelby“, je skutečnost, že NATO právě zahájilo své vlastní každoroční rozsáhlé jaderné cvičení v oblasti Severního moře. Cílem běloruského oznámení by mohlo být „zrcadlení“ cvičení Západu s vlastním procvičováním svalů.

Podle podrobností prezentovaných v ruských státních médiích „do Běloruska přijedou tisíce ruských vojáků s přibližně 170 tanky, až 200 obrněnými vozidly a až 100 dělostřeleckými kusy, uvedl v pondělí na Twitteru Valerij Revenko, poradce běloruského ministra obrany. Vojáci budou hostit v rámci nedávno vytvořených společných vojenských sil.“

A dále: „Minsk se rozhodl posílit svou bezpečnost hostováním ruských jednotek poté, co byly odmítnuty jeho pokusy o deeskalaci napětí na hranicích, tvrdil Revenko, že to řekl vojenským přidělencům.“

Mohl by to být začátek většího přímého zapojení Běloruska na Ukrajině? Putin i Lukašenko varují NATO před dodávkami těžších a modernějších zbraní na Ukrajinu, které podle nich představují přímou hrozbu pro jejich domoviny.

Zdroj: usnews.com