Rusko upozornilo Izrael na závažné zvěsti, že se izraelská vláda chystá dodat Ukrajině smrtící vojenskou pomoc. (Foto: Flickr)

Dosud se její pomoc týkala pouze humanitární pomoci a nesmrtícího vybavení, přičemž izraelští představitelé dosud odmítali opakované žádosti Kyjeva o zbraně, včetně známého protiletadlového systému Iron Dome.

V současné době neexistují žádné důkazy o tom, že by Kneset obrannou pomoc schválil nebo stiskl spoušť, ale někteří izraelští představitelé o této možnosti hovoří stále hlasitěji v reakci na rozšířené zprávy o tom, že Íránci posílají Moskvě „kamikadze“ drony, které byly údajně použity při posledních zesílených útocích.

Nejnovější mezinárodní zprávy naznačují, že Teherán dodává do Ruska íránské balistické rakety, které jsou součástí válečného zásobování. Znepokojen prohlubujícími se vazbami a údajnými transfery izraelský ministr pro záležitosti diaspory Nachman Shai v neděli na Twitteru uvedl, že „nastal čas“, aby se Izrael připojil ke spojencům na Západě a poslal Kyjevu zbraně.

„Již není pochyb o tom, kde by měl Izrael v tomto krvavém konfliktu stát,“ napsal Šai. „Nastal čas, aby Ukrajina také obdržela vojenskou pomoc, stejně jako ji poskytují USA a země NATO.“

V pondělí šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell uvedl, že jeho úřad shromažďuje důkazy o dodávkách íránských dronů do Ruska, které údajně zahrnovaly stovky dronů „Šahed“. V pondělí zasáhlo centrum Kyjeva několik sebevražedných dronů. To by mohlo připravit půdu pro nové, rozšířené sankce EU vůči Islámské republice.

V reakci na signály Izraele, že by mohl do konfliktu vyslat zbraně, v pondělí nejvyšší představitel ruské Rady národní bezpečnosti a exprezident Dmitrij Medveděv varoval Izrael, že vyslání zbraní na Ukrajinu zničí vztahy…

„Zdá se, že Izrael bude dodávat zbraně kyjevskému režimu. Velmi bezohledný krok. Zničí to veškeré diplomatické vztahy mezi našimi zeměmi,“ napsal Medveděv na Telegramu.

Napětí roste zejména po prohlášení premiéra Jaira Lapida před týdnem, který odsoudil zesílené ruské nálety na ukrajinská města.

Ruské síly v pondělí vypustily po celé Ukrajině desítky sebevražedných dronů…

„Důrazně odsuzuji ruské útoky na civilní obyvatelstvo v Kyjevě a dalších městech po celé Ukrajině,“ uvedl Lapid. „Posílám upřímnou soustrast rodinám obětí a ukrajinskému lidu.“

Zdroj: timesofisrael.com