Co dokáže nová ruská ponorka Bělgorod? Teoreticky dokáže nepozorovaně k pobřeží potenciálního nepřítele dopravit smrtonosné bezpilotní stroje k zasazení rozhodujícího úderu. Je ale použitelná i v době míru.

23. dubna 2019 vyplula z dílny výrobního sdružení Sevmaš v Severodvinsku speciální atomová ponorka KS-329 Bělgorod projektu 09852. Je to jedna z největších ponorek ruského vojenského loďstva, která může být použita v mírové době i ve válečných podmínkách. Jde o to, že Bělgorod může být nést jak autonomní ponorné stanice, tak bezpilotní ponorné přístroje Poseidon s jadernou bojovou náloží o síle až dvou megatun.

Bělgorod má kapacity, jež dříve neměla žádná ponorka na světě. Fakticky je první v nové třídě strategických útočných ponorek.
Reinkarnace idejí „otce“ sovětské termojaderné bomby

V letech 2008-2010 se k finiši přiblížil vývoj nového druhu zbrojních systémů – robotizovaných bezpilotních ponorných přístrojů strategického určení. Byly zjištěny technické parametry budoucích výrobků a požadavky vůči ponorným nosičům podobných přístrojů.

Nápad vývoje „velkého torpéda“ s výkonnou termojadernou náloží na likvidaci velkých pobřežních cílů patřil původně jednomu z otců sovětské termojaderné bomby Andreji Sacharovovi. V padesátých letech však byla výroba podobného systému příliš složitým úkolem. K tomuto projektu se vrátili v osmdesátých letech, když vznikly podmínky pro technologický průlom ve vývoji menších jaderných energetických zařízení a autonomních inerciálních řídicích systémů.

První zajišťují neomezené energetické kapacity pro pohyb velkého podvodního stroje jakkoli daleko a po tajné trase, daleko od hydrofonů (speciální mikrofony na objevení ponorek) protiponorkové obrany potenciálního nepřítele.

Druhé zajišťuje přesný autonomní pohyb po dané trase bez kontaktu s vnějšími zdroji informací. Poseidon je tedy reinkarnace Sacharovových projektů na dnešní technické úrovni.

Garant neútočení

Během vývoje nového systému vyšlo najevo, že ideálním řešením je nosná ponorka, která pojme několik podobných bezpilotních přístrojů a v případě ohrožení je nepozorovaně vypustí v určeném místě světového oceánu.

Podobná zbraň může být zárukou toho, že k útoku na zemi, která ji vlastní, nikdy nedojde. Je to svérázná „finálová“ zbraň, která dokáže zničit miliony lidí v poslední válce.

Speciální ponorka Bělgorod je první, ale nikoli jediný „bojový“ nosič přístrojů 2M39 Poseidon. Podle informací v médiích je tato ponorka vybavena šesti odpalovacími zařízeními 2P39 pro tyto bezpilotní stroje. Probíhá rovněž výstavba speciální nosné ponorky Chabarovsk projektu 09851, jejíž hlavní specializací bude také Poseidon. A po Chabarovsku se očekává výstavba nosných ponorek projektu 09853, které zajistí bojovou službu a nasazení Poseidonů v případě hrozby jaderného konfliktu.

Také s mírovými účely

Ponorka Bělgorod má také další neméně unikátní možnosti. Dokáže vykonat různé vědecké průzkumy ve vzdálených oblastech oceánu, účastnit se pátracích a záchranných operací, a proto může být nosičem nejen bezpilotních přístrojů, ale rovněž pilotovaných autonomních strojů. O co jde?
Průzkum mořského dna

V sedmdesátých a osmdesátých letech byl v SSSR vyvinut nový druh podvodní techniky, atomové hlubokovodní stanice pro různé výzkumné a výzvědné úkoly. Jsou to menší batyskafy vybavené jaderným pohonem pro zajištění jejich energetické nezávislosti na nosných lodích. Tyto ponorky jsou rovněž vybaveny prostředky pro vnější rozhled a manipulačními systémy pro práci s různými objekty na mořském dně. Vojenské použití těchto stanic bylo jasné: práce s potopenými vlastními a cizími předměty, které zajímají rozvědku.

Dopravu atomových hlubokovodních stanic do oblasti, kde se má konat práce, zajišťují speciální velké nosné ponorky. Zabezpečují stanici nejen kyslíkem, ale poskytují možnost přechodu posádky do nosné ponorky, aby si odpočinula v čase mezi operacemi autonomní stanice. Existují informace, že ponorka Bělgorod byla nově vybavena na dopravu podobných stanic.

Kdy dostane tuto ponorku loďstvo?

Ponorka Bělgorod byla stejně jako další atomové nosné ponorky přebudována z nedostavěné raketové ponorky projektu 949AM. Nový projekt byl zahájen v prosinci 2012. Fakt, že ponorka se z dílny dostala 23. dubna 2019, svědčí o tom, že konstrukce je připravena ke spuštění na vodu, které se může konat v nejbližších měsících. Pak mají být zahájeny různé zkoušky spolu se zbrojními systémy, pro které byla ponorka Bělgorod vlastně vyvinuta. A až po úspěšném ukončení státních zkoušek má být nová ponorka předána ruskému loďstvu. Očekává se, že k tomu dojde v letech 2020-2021.

Vysoký stupeň tajnosti

Bezprecedentní stupeň tajnosti během ceremonie vyjetí ponorky z dílny v Severodvinsku je odůvodněn její unikátností. Jednou ze zvláštností této události byla téměř úplná absence fotografií Bělgorodu. Podrobnosti týkající se zařízení a přesného určení nové ponorky nebyly zatím zveřejněny, proto můžeme jen předpokládat a formulovat hypotézy. Budou-li potvrzeny, ukáže nejbližší budoucnost.

Dmitrij Korněv