Termín „mikroplasty“ vznikl teprve před 18 lety, ale už se zdá, že jsou téměř všude. (Foto: (Jenner et al., Science of the Total Environment, 2022)

Každý rok průměrný člověk zkonzumuje odhadem 74 000 částic plastů s neznámými zdravotními účinky. V březnu letošního roku vědci oznámili, že zjistili, že mikroplasty proudí přímo našimi žilami.

Ukázalo se, že v nízkých koncentracích kolují také hluboko v našich plicích.

Nejrozsáhlejší studie svého druhu objevila 39 mikroplastových částic (každá o velikosti nejméně tři mikrometry) v 11 ze 13 vzorků plicní tkáně živých lidí.

Předchozí studie na mrtvolách a vzorcích rakoviny plic odhalily drobná vlákna a vločky plastů již dříve, ale žádná z nich neanalyzovala složení syntetických polymerů.

Z typů mikroplastů zjištěných v této nejnovější studii se nejvíce objevilo tucet typů polymerů. Patřil mezi ně polyethylen, který se nachází v plastových sáčcích a obalech, pryskyřice z barev, silnic a pneumatik a nylon z oblečení.

Ačkoli byly tyto mikroplasty nalezeny pouze v malém množství, byly přítomny v celé plicní tkáni, a čím nižší byla plicní tkáň, tím větší bylo obecně znečištění.

Takto hluboko v plicích byly plastové částice nečekaně velké.

„To je překvapivé, protože dýchací cesty jsou v nižších částech plic menší a očekávali bychom, že částice těchto velikostí budou odfiltrovány nebo zachyceny dříve, než se dostanou tak hluboko do plic,“ vysvětluje specialistka na dýchací cesty Laura Sadofsky z Hull York Medical School ve Velké Británii.

Nahoře: Snímky mikroplastů nalezených v lidské plicní tkáni.

Po desetiletí se mělo za to, že do alveolární oblasti plic mohou pronikat pouze částice s fyzikálním průměrem pod 3 μm. Dnes se ve vědecké literatuře uvádí, že alveolární kanál má průměr přibližně 540 μm a délku 1410 μm.

V současné studii však byly nalezeny částice o délce až 2 475 μm a šířce až 88 μm, což je, jak poznamenávají, „příliš velké množství, než aby bylo přítomno, a přesto přítomno“.

Zjištění naznačují, že inhalace je pro člověka běžnou cestou expozice mikroplastům a že možná dýcháme větší částice, než odborníci předpokládali.

Kromě toho víme jen velmi málo. Není například jasné, co nízké hladiny mikroplastů v našich plicích vlastně způsobují lidskému zdraví, pokud vůbec něco.

„Tyto údaje představují významný pokrok v oblasti znečištění ovzduší, mikroplastů a lidského zdraví,“ říká Sadofsky.

„Charakterizace typů a množství mikroplastů, které jsme zjistili, může nyní sloužit jako informace pro reálné podmínky laboratorních expozičních experimentů s cílem určit dopady na zdraví.“

Studie byla publikována v časopise Science of the Total Environment.

Zdroj: sciencealert.com