V pátek navštívil venezuelský prezident Nicolás Maduro stát Aragua, v němž uspořádal společně s tisíci vojáky a důstojníky takzvaný „pochod věrnosti“. (Foto: EPA/EFE)

Maduro ušel dva kilometry obklopen davem vojáků podél stojící vojenské techniky. Poté předal některým vojákům vyznamenání a ve svém projevu znovu ostře kritizoval americký imperialismus.

Poté začali vojáci skandovat: „Jenom ten, kdo bojuje, má právo být. Nikdy nevpadnete do mé země. Poslouchejte, malí gringové, jsme připraveni. Čekáme na vás se zbraněmi v rukou.“

Pokus o státní převrat ve Venezuele

Dne 30. dubna se venezuelská opozice pokusila o státní převrat. Její lídr Juan Guaidó a jeho stoupenci se sešli v Caracasu před vojenskou základnou Carlota a vyzvali armádu a lid ke svržení zákonného prezidenta Nicolase Madura.
Hlava státu a ministr obrany prohlásili, že ozbrojené síly zůstávají věrné legitimní moci. Pokus o státní převrat byl neúspěšný a okamžitě bylo zahájeno vyšetřování.

V lednu zemi zasáhla vlna protestních akcí proti Madurovi. Předseda parlamentu Juan Guaidó se tehdy sám prohlásil za prozatímního prezidenta země. Tento krok schválily USA a některé jiné země. Madura jakožto legitimního a úřadujícího prezidenta Venezuely podpořilo Rusko a řada jiných zemí, jako např. Mexiko, Čína, Turecko a Indonésie. V Moskvě označili „prezidentský status“ Guaidóa za neplatný. 

Zdroj:  straitstimes.com