Světový trh akcií prudce poklesl především kvůli tomu, že hráči očekávají zvýšení diskontní sazby Federálního rezervního systému USA v září, píše list China Daily s odvoláním na ředitele finančního ústavu při Lidové (centrální) bance ČLR Yao Yudonga. Podle jeho názoru „způsobila podobná očekávání prudké výkyvy na trhu". V současné době jsou analytici znepokojeni tím, že zvýšení sazby Fedu může vyprovokovat pokles amerických akcií a mít za následek prodej aktiv po celém světě. Tyto faktory mohou zapříčinit novu světovou finanční krizi, podotýká vydání. USA „mají zachovávat trpělivost" až dokud nedosáhne úroveň inflace 2%, cituje China Daily slova čínského experta.


Názor Yao Yudunga sdílí také jiní analytici. Třeba výzkumník Zhang Ming z Akademie společenských věd ČLR soudí, že Čína a jiné rostoucí ekonomiky se staly hlavními oběťmi očekávání zvýšení sazby Fedu, protože tato možnost provokuje devalvaci jejich národních měn a v důsledku toho i únik kapitálu. Správce hedgeového fondu Shanghai Shiva Investment Zhou Ling je přesvědčen, že „uvalovat na Čínu vinu za prudký pokles trhů není spravedlivé", protože problémy v čínské ekonomice samy o sobě a pokles cen ropy nebyly pro nikoho překvapením, píše The South China Morning Post.

Na trzích cenných papírů mnoha zemí, mj. asijských, označili 24. srpen za „černý pondělek". Index Šanghajské burzy měl nejhorší ukazatele od r. 2007, a po něm začaly prudce klesat také indexy jiných trhů, a měny rozvojových ekonomik okamžitě zeslábly. Ceny surovin poklesly na minimum za posledních 16 let, mj. ceny ropy obnovily minimum za posledních 6,5 let — ropa se prodává za cenu méně než 44 USD za barel.

Na pozadí globálních problémů na trzích cenných papírů se začal kurz ruble snižovat vůči hlavním měnám, euro znovu vystoupilo nad 80 rublů, a USD nad 69 rublů na pozadí dalšího snižování cen ropy. Cena říjnových futures na ropu značky Brent se znovu snižuje, ztrácí 0,14%, a činí 43,15 USD za barel.

Zdroj: sputniknews.com