Práce forenzních umělců dokáže vyvolávat obrovský obdiv. Tito umělci se soustřeďují na rekonstrukce tváří lidí starých i tisíce let. Jedním z nich je i švédský archeolog Oscar Nilsson. Ten pomocí lebky, kterou si vytiskne na 3D tiskárně vytváří reálné obrazy lidí, kteří v minulosti obývali naši Zemi. (Foto: The Chive)

Mladá žena z doby kamenné

V době smrti měla pouze 20 let. Byla pohřbena s dítětem na hrudi a předpokládá se, že zemřela při těžkém porodu. Tělo bylo objeveno v anglickém Brightonu. Barva pleti těchto lidí byla podobná jako u lidí v severní Africe.

Estrid Sigfastsdotter

Tato žena zemřela, když měla asi 80 let, což bylo mimořádně vysoký věk na to, že pochází z 11. století. Žíla při nynějším švédském hlavním městě – Stockholmu.

Adelasius Elbachus

Mladý hezký muž ze Švýcarska žil v 8. století. Jeho kostra ale ukazovala, že trpěl podvýživou a chronickými infekcemi. Přesto měl rovné a krásné zuby, což bylo tehdy neobvyklé.

Neandertálska žena

Tato žena žila asi před 50 tisíci lety v oblasti dnešního Gibraltaru a její pozůstatky byly objeveny v roce 1848. Na její tváři je vidět, jak se liší od nás, i když podle vědců 2 až 4% DNA stále sdílíme s neandrtálci.

Viking

Tento švédský viking žil na počátku 11. století. Muž měl červené vlasy, modré oči a světlou pokožku. Zemřel ve věku 45 let.

Neolitický muž

Štíhlý muž, který žil před 5 500 lety mohl mít věk 25 až 40 let, když zemřel.

Mladá teenagerka před 9 tisíc let

Avgi měla v době smrti pouze 18 let. Žila na území dnešního Řecka.

Brit ze Saského období

V době smrti měl 45 let. Jeho kosti naznačují, že to byl silný muž. Ztratil mnoho zubů a je možné, že zemřel na zápal spojený právě s nimi. Měl mnoho zranění, což může naznačovat, že byl vojákem.

Muž z doby železné

Pocházel z období před 2 400 let. Byl silný, dobře stavěný a zdravý, zemřel však ve věku mezi 24 až 31 let. Pocházel z Británie.

Birger Jarl

Byl to vládce Švédska, který zemřel v roce 1266 ve švédském Västergötland.

Žena římsko-britského původu

Pozůstatky naznačují, že žena měla těžký život plný fyzické práce. Zemřela ve věku 25-35 let.

Muž z doby bronzové

Jeho kostra naznačovala podvýživu a také anémii z nedostatku železa. Zemřel ve věku 25-35 let a žil v období před 3 700 let.

Zdroj: boredpanda.com