Společnost Apple tento týden odhalila tzv. „závažné“ bezpečnostní chyby v iPhonech, iPadech a počítačích iMac. Podle Sky jsou zranitelnosti tak závažné, že mohou útočníkům potenciálně umožnit „úplné ovládnutí zařízení“.

Společnost Apple ve čtvrtek v nepsaném prohlášení uvedla, že si je „vědoma zprávy, že tento problém mohl být aktivně zneužit“.

Všichni, kdo vlastní postižená zařízení, mezi něž patří iPhony po modelu 6S, nové iPady a všechny počítače Mac s operačním systémem Monterey, jsou vyzýváni, aby svůj software co nejdříve aktualizovali. Hack se týká i některých starších modelů iPodů. Pamatujete si na iPody?

Apple na svých webových stránkách uvedl, že to znamená, že škodlivá aplikace „může být schopna spustit libovolný kód s právy jádra“, což je počítačový žargon pro převzetí plné kontroly nad vaším počítačem, objevení vaší sbírky fotografií ve stylu Anthonyho Weinera a (ještě horší) změnu vašeho receptu na kuře francese.

Rachel Tobacová, generální ředitelka společnosti SocialProof Security, řekla deníku The Guardian, že chyba poskytuje „plný administrátorský přístup k zařízení“, takže kdokoli může „spustit jakýkoli kód, jako byste to byli vy, uživatelé“. Podle ní by se této chyby měli nejvíce obávat „aktivisté nebo novináři, kteří by mohli být cílem sofistikovaného špehování ze strany národních států“.

Druhá chyba by mohla být zneužita, pokud by zranitelné zařízení přistupovalo k „zákeřně vytvořenému webovému obsahu [který] může vést k libovolnému spuštění kódu“, uvádí Sky s odvoláním na TechCrunch.

Společnost Apple se prozatím k dalším podrobnostem nevyjádřila, ale my budeme tuto zprávu i nadále pečlivě sledovat.

Zdroj: sky.com