Americký miliardář George Soros, který vydělal na pádu libry šterlinků během „černé středy“ v roce 1992, nesázel na pokles britské měny před referendem o členství Velké Británie v EU, ale vydělal díky jiným vkladům, uvádí agentura Reuters. „George Soros nespekuloval ohledně poklesu libry šterlinků, když se vyslovoval pro to, aby Velká Británie zůstala v Evropské unii. Ve skutečnosti spekuloval dokonce o vzestupu britské libry krátce před hlasováním", řekl agentuře oficiální zástupce miliardáře.


„Ovšem kvůli jeho celkově negativním předpovědím ohledně světových trhů pan Soros skutečně vydělal díky jiným vkladům", dodal. Ve čtvrtek se konalo ve Velké Británii referendum o členství země v EU. Podle oficiálních údajů pro odchod z Evropské unie hlasovalo 51,9 %. Rozhodnutí obyvatel Británie vyvolalo paniku na finančních trzích.

Před referendem vyslovil Soros předpoklad, že pokles libry v případě Brexitu bude tvořit 20 %, to znamená, že bude dokonce větší než během "černé středy" v roce 1992. Tehdy Američan vydělal celé jmění na poklesu libry o 15 %.

George Soros je finančník a investor. Jeho činnost není hodnocena jednoznačně: často se o něm mluví jako o spekulantovi. Analytici také mluví o účasti Sorose v politické činnosti. Například vyprovokoval „sametové revoluce" v roce 1989, jejichž následkem skončil komunistický režim ve východní Evropě. Existují údaje o jeho účasti v „růžové revoluci" v roce 2003 v Gruzii.