Generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk reaguje na rekordní počet nelegálních přistěhovalců, kteří procházejí jižní hranicí. (Foto: Flickr)

Nejbohatší člověk světa reagoval na reportáž Billa Melugina z Fox News, který na Twitteru zveřejnil záběry z dronu, na nichž je zachycena skupina stovek nelegálních přistěhovalců, kteří překračují jižní hranici v Eagle Pass v Texasu a vstupují do Spojených států.

Melugin ve svém příspěvku citoval statistiky Celní a pohraniční ochrany (CBP), podle nichž se pohraničníci v sektoru Del Rio ve fiskálním roce 2022 (od října 2021) dosud setkali se 400 000 nelegálními přistěhovalci, což je již více než dvojnásobek celkového počtu setkání z fiskálního roku 2021. Toto číslo nezahrnuje „útěky“ – nelegální přechodce, kteří se vyhnuli zadržení.

„Je zvláštní, že se tomu v médiích věnuje jen velmi malá pozornost,“ napsal Musk v reakci na Melugina 14. srpna.

Musk, který sám sebe označuje za umírněného politika a povoláním je konstruktér, se se svými více než 100 miliony příznivců dělí o svůj pohled na celou řadu otázek, které se netýkají jen automobilů a raket.

Miliardářovy komentáře k hraniční krizi byly například posledním z řady jeho kritických výroků na adresu současné administrativy a Demokratické strany obecně; mezi další patří jeho komentáře k vlivu odborů na Demokratickou stranu, ke skandálu Spygate, do něhož byli zapleteni demokraté spříznění s Clintonovou, a k údajnému odsunutí role společnosti Tesla na trhu s elektromobily na vedlejší kolej ze strany Bidenova Bílého domu.

V pozadí výměny názorů mezi Muskem a Meluginem stojí stále rostoucí vlna nelegálního přistěhovalectví, přetížené zdroje imigračního a celního úřadu (ICE) a administrativa, která aktivně usiluje o zrušení Trumpovy imigrační politiky „America First“.

Eagle Pass je pouze jedním z regionů podél jihozápadní hranice, odkud do Spojených států proudí stovky nelegálních přistěhovalců. Od začátku fiskálního roku 2022, tedy od 1. října 2021, do začátku letošního srpna zadrželi pohraničníci 1,8 milionu nelegálních přechodců. To je více než počet obyvatel Phoenixu v Arizoně, pátého nejlidnatějšího města v zemi, a asi o 40 % více než celkový počet zadržení v předchozím fiskálním roce.

Šéf ministerstva vnitřní bezpečnosti (DHS) mezitím trvá na tom, že hranice je bezpečná, zatímco Bidenovu administrativu zaměstnávají právní spory s pohraničními státy ohledně klíčových Trumpových migračních opatření.

Jednou z politik, kterou Bidenova administrativa začala stahovat – po rozhodnutí Nejvyššího soudu, který rozhodl v její prospěch – byla politika „zůstat v Mexiku“, která vyžadovala, aby nemexičtí migranti žádající ve Spojených státech o azyl čekali na vyřízení v Mexiku.

Mezitím bude Bidenova administrativa nadále prosazovat imigrační a zdravotnickou politiku z Trumpovy éry známou jako Hlava 42, politiku zavedenou jako protiopatření COVID-19, která umožňovala Spojeným státům rychle vyhostit migranty, kteří nezákonně vstoupili na území Spojených států a při tom obešli zdravotní prohlídku. Soudce v květnu zablokoval pokus Bidenovy administrativy o zrušení hlavy 42.

Další právní bitva, která bude mít důsledky pro bezpečnost hranic, se odehraje u Nejvyššího soudu ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku, kdy se bude nejvyšší soud zabývat případem, zda Bidenovy směrnice o prosazování imigrace představují překročení pravomocí výkonné moci. V červenci Nejvyšší soud umožnil federálnímu soudci v Texasu zablokovat imigrační směrnice Bidenovy administrativy, které podle státních zástupců pohraničních států omezují možnosti pohraničníků zadržovat a deportovat nelegální cizince.

„Výsledky Bidenovy administrativy na hranicích jsou absolutním selháním,“ napsal 17. srpna na Twitteru Chad Wolf, bývalý úřadující ministr DHS za Trumpovy vlády, poté, co se objevily zprávy anonymních zdrojů z CBP, podle nichž byly od začátku fiskálního roku 2022 zadrženy rekordní 2 miliony nelegálních přechodců.

„Vyzývám republikány, aby příští rok zavedli silný dohled v této oblasti – konkrétně nad tím, jak vedení DHS provedlo záměrný plán ohrožení migrantů a amerických komunit tím, že odmítlo vymáhat dodržování zákona,“ napsal Wolf.

Zdroj: theepochtimes.com