Čína ve čtvrtek reagovala na výzvu USA k obnovení vojenských komunikačních kanálů, které Peking pozastavil v reakci na srpnovou návštěvu předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové (D-CA) na Tchaj-wanu. (Foto: Flickr)

Tan Kefei, mluvčí čínského ministerstva obrany, uvedl, že za pozastavení kanálů jsou odpovědné USA a že Washington musí respektovat zájmy Číny, aby byly obnoveny.

„Pokud chce americká strana zlepšit vojenskou komunikaci mezi Čínou a USA, pak by měla sladit slova s činy, prokázat svou upřímnost a vážně respektovat zájmy a hlavní obavy Číny a odstranit negativní faktory, které brání rozvoji vazeb mezi oběma armádami,“ uvedl Tan podle listu The South China Morning Post.

Po návštěvě Pelosiové na Tchaj-wanu Čína zrušila tři samostatné dialogy s americkou armádou, ale další komunikační linky zůstávají otevřené. Začátkem tohoto měsíce hovořil ministr obrany Lloyd Austin se svým čínským protějškem Wei Fenghem a oba vojenští představitelé se shodli, že komunikace je důležitá.

Austin uvedl, že Pentagon pracuje na obnovení kanálů, které byly pozastaveny. Zároveň se však USA snaží výrazně zvýšit podporu Tchaj-wanu, a to i přes varování Pekingu v této věci. Tan uvedl, že USA musí pochopit „červené linie“ Číny.

Mluvčí čínského ministerstva obrany dále vysvětlil:

„Všechno se děje z nějakého důvodu,“ řekl Tan na měsíční tiskové konferenci v Pekingu a dodal, že pozastavení dialogů bylo reakcí Číny na „ochranu národní suverenity a důstojnosti“ proti „zlovolným provokacím“ ze strany USA.

S rostoucí vojenskou přítomností USA v Jihočínském moři a na Tchaj-wanu se kvůli menší komunikaci mezi oběma armádami zvyšuje riziko nehody. A vzhledem k tomu, že vztahy mezi USA a Čínou jsou na nejnižší úrovni za poslední desetiletí, mohla by nehoda potenciálně přerůst v konflikt.

* * *

Ruský prezident Putin ve svém významném čtvrtečním projevu označil Tchaj-wan za „součást Číny“.

Zdroj: libertarianinstitute.org