Čína během tohoto víkendu vyslala do blízkosti Tchaj-wanu 71 válečných letadel a sedm lodí v průběhu 24 hodin, což mělo být jasným varovným signálem v reakci na to, že prezident Biden podepsal zákon o autorizaci národní obrany na rok 2023, vzhledem k tomu, že obsahuje 10 miliard dolarů na vojenskou dotační pomoc Tchaj-wanu. (Foto: Flickr)

Většina těchto bojových letounů údajně překročila střední linii Tchajwanského průlivu, přičemž tchajwanská armáda napočítala 47 letounů, které tuto faktickou hraniční linii porušily. K ohrožujícím letům došlo mezi nedělní šestou hodinou ranní a pondělní šestou hodinou ranní.

Prohlášení velitelství Východního divadla Lidově osvobozenecké armády obsahovalo vzácnou přímou zmínku o Spojených státech a jejich prohlubujících se vazbách na Tchaj-pej.

„Jedná se o rozhodnou reakci na současnou eskalaci a provokaci mezi USA a Tchaj-wanem,“ uvádí se v prohlášení východního velení.

O víkendu, a zatímco většina Západu slavila vánoční svátky, čínské ministerstvo zahraničí upřesnilo svou reakci na schválení NDAA, kterou v pátek podepsal prezident Biden, těsně předtím, než nad ostrovem bzučela většina letadel PLA, a uvedlo, že nové financování dalších zbraní pro Tchaj-wan „hrubě zasahuje do vnitřních záležitostí Číny“.

„Vysílá to vážně špatný signál separatistickým silám ‚nezávislosti Tchaj-wanu‘ a vážně ovlivňuje mír a stabilitu v celé Tchajwanské úžině. Tchaj-wan je čínský Tchaj-wan. Žádné vnější vměšování do vnitřních záležitostí Číny nebude tolerováno,“ uvedla dále.

„USA se musí přestat snažit využít Tchaj-wan k zadržování Číny, přestat mlžit, překrucovat a vyprazdňovat princip jedné Číny a přestat se ještě více ubírat špatnou a nebezpečnou cestou,“ pokračovalo ministerstvo zahraničí.

Podle tchajwanského ministerstva obrany zahrnoval poslední výpad PLA 18 stíhaček J-16, 11 stíhaček J-1, 6 stíhaček Su-30 a bezpilotní letouny, které v reakci obvykle nasazují vlastní stíhačky a používají pobřežní systémy protivzdušné obrany k monitorování příchozích aktivit.

Prezidentka Tsai Ing-wen v reakci přislíbila posílení systémů civilní obrany ostrova. „Čím více příprav provedeme, tím méně pravděpodobné budou neuvážené pokusy o agresi. Čím jednotnější budeme, tím silnější a bezpečnější Tchaj-wan bude,“ uvedla Tsai.

V pátek vyslala armáda PLA směrem k Tchaj-wanu 39 letadel a tři válečné lodě. Lety z neděle na noc z pondělí však znamenaly rekordní počet čínských letadel, která během jednoho dne narušila identifikační zónu protivzdušné obrany Tchaj-wanu.

Zdroj: apnews.com