Novinář New York Times Christian Triebert zveřejnil satelitní snímek dvou stíhaček F-16.Triebert tvrdí, že letadla jsou umístěna na letišti v ázerbájdžánské Gandža. (Foto: Flickr)

„Stíhačky s největší pravděpodobností provozuje turecké letectvo spolu s možným nákladním letadlem CN-235,“ napsal Triebert na Twitteru.

Podle něj k závěru došlo na základě srovnání vizuálních charakteristik řady letadel provozovaných ázerbájdžánským letectvem.

Triebert navíc dodal, že „syrští žoldáci podporovaní Tureckem již bojují bok po boku s ázerbájdžánskými jednotkami“. Stejné údaje poskytl také velvyslanec Arménie v Ruské federaci Vardan Toganjan. Navíc na tuto neblahou skutečnost upozornil i francouzský prezident Emmanuel Macron.

Arménské ministerstvo obrany již dříve uvedlo, že turecké F-16 sestřelily arménské Su-25 a provádějí nálety na sever od kontaktní linie s Náhorním Karabachem. Tato informace byla v Baku a Ankaře odmítnuta.

Válečné operace v Náhorním Karabachu začaly 27. září. Arménie a Ázerbájdžán se navzájem obviňují z provokací a eskalace konfliktu. Oběti a úmrtí jsou pravidelně hlášeny z obou stran.

Arménie později oznámila, že je připravena zahájit jednání o příměří v Karabachu. Bylo konstatováno, že se na nich budou zprostředkovatelsky podílet země Minské skupiny Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.

Zdroj: pz.cz