Slavnost vztyčení vlajky pořádala Čínská správa civilního letectví u příležitosti prvního výročí otevření mezinárodního letiště Daxing (Ta-sing) v Pekingu, hlavním městě Číny, dne 25. září 2020. (Foto: Xinhua)

Nové mezinárodní letiště Daxing v Pekingu, které odolává tvrdému dopadu pandemie COVID-19 na začátku letošního roku, si v pátek připomnělo své první výročí s ročním počtem cestujících přesahující 10 milionů.

„Letiště Daxing od svého zahájení 25. září loňského roku odbavilo přibližně 84 tisíc vzletů a přistání 10,23 milionů cestujících a 40 tisíc tun nákladu,“ uvedl na tiskové konferenci pan Yao Yabo (Jao Ja-po), generální ředitel mezinárodního letiště Daxing v Pekingu.

Nejrušnější letiště v září odbavilo 660 letů denně, přičemž denní počet cestujících dosáhl 92 tisíc, potvrdil pan Yao.

Domácí letecká doprava v Číně zaznamenává aktivní zotavení vycházející z účinné kontroly epidemie COVID-19. Podle nejnovější statistiky Čínské správy civilního letectví minulý měsíc proběhlo přes 45,3 milionu leteckých cest v rámci Číny, jedná se o zotavení na více než 80 procent ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.

Zásadní nárůst množství cestujících na letišti Daxing je usnadněn znásobením letů z přibližně 200 letů denně během počátečního provozu na přibližně 650 letů v současnosti, jelikož letecké společnosti převáděly letový provoz z mezinárodního letiště v Pekingu.

Zaměstnanci se účastní slavnostního vztyčení vlajky, které pořádá Čínská správa civilního letectví u příležitosti prvního výročí mezinárodního letiště Daxing v Pekingu dne 25. září 2020. Fotografie: tisková agentura Nová Čína / Xinhua

Zaměstnanci se účastní slavnostního vztyčení vlajky, které pořádá Čínská správa civilního letectví u příležitosti prvního výročí mezinárodního letiště Daxing v Pekingu dne 25. září 2020. Fotografie: tisková agentura Nová Čína / Xinhua

Pan Han Wensheng (Chan Wen-šeng), zástupce tajemníka KS Číny společnosti China Southern Airlines, uvedl, že společnost dosud převedla 80 procent svých letů v Pekingu na letiště Daxing a očekává se, že všechny své lety do konce příštího měsíce přesunou.

Z dlouhodobého hlediska se odhaduje, že dopravce na letišti Daxing bude provozovat přes 200 letadel a do roku 2025 ročně odbaví 28,8 milionů cestujících, uvedl pan Han.

Pan Feng Dehua (Feng Te-chua), zástupce generálního ředitele China Eastern Airlines, poznamenal, že dopravce také přesunul 87 procent letů na letiště a provozuje 280 letů denně, což představuje více než 40 procent letů na letišti.

K dnešnímu dni letiště využívá celkem 26 tuzemských i zahraničních leteckých dopravců včetně společností Air China, China United Airlines a Xiamen Air stejně jako British Airways a Finnair. Z Daxingu provozuje 202 leteckých linek do 143 destinací pro cestující po celém světě a pět nákladních linek.

Letiště Daxing se nyní připravuje na další nárůst cestujících, protože se očekává, že během nadcházejícího osmidenního státního svátku cestující podniknou přibližně 750 tisíc cest, přičemž podle letiště jich bude přibližně 95 tisíc denně.

Nový letecký uzel, který se nachází 46 kilometrů jižně od centra Pekingu, zvládne do roku 2022 vypravit 45 milionů cestujících ročně a do roku 2025 72 milionů cestujících, čímž zmírní tlak na mezinárodní letiště v Pekingu.