Nákup evropských společností Číně již nestačí: Čína míří na kritickou infrastrukturu v Evropě, píše Klaus Stratmann na stránkách německého vydání Handelsblatt. „Kritická infrastruktura – krevní řečiště a nervový systém každé ekonomiky je tato komodita. Je dostupná pro všechny investory, kteří uvažují investovat do kritické infrastruktury, jakož i investice do průmyslových podniků.


„V Investici ve výši 20% je již skrytý strategický zájem, o tom není pochyb,“ upozornila Cora Jungbluth po několikaleté studii, kterou zadala nadace Bertelsmann o expanzi čínských podniků v Evropě.

Několik měsíců, Francie a Německo trvají na tom, aby EU dostala možnost zamezit nákupy čínských, a zejména, státem řízených čínských investorů. Evropská komise chce v září předložit návrh, podle kterého by členské státy měly alespoň konzultovat spolu navzájem, když je plánovaný prodej podniku.

Rozhodnutí by však mělo zůstat u vlády dotyčné země. Pro kritiky to ale nestačí: obávají se, že čínský vliv v mnoha zemích, zejména v jižní a východní Evropě, je již příliš vysoký na to, aby se zabránilo těmto investicím. Také, podle diplomatů, Portugalsko, Řecko a Maďarsko si nemůže dovolit opustit čínské investory.

Zdroj: handelsblatt.com, pz.cz