Nedávno se nad syrským nebem zřítil turecký bezpilotní letoun Anka-S a na sociální síti Telegram se objevily působivé snímky sestřeleného letounu, (Foto: X)

Na těchto fotografiích je trup roztříštěný na několik kusů a zbytky elektronických součástek.

Mezi prvními domněnkami, které na Twitteru sdílela společnost International Defense Analysis, byla i domněnka, že turecký dron padl za oběť stíhačce F-35A amerického letectva.

Současně se k tomuto názoru připojil další twitterový účet, který tvrdil, že bezpilotní letoun ANKA-S, patřící tureckým ozbrojeným silám, se údajně stal terčem stíhačky F-35 v blízkosti americké základny.

Tato tvrzení zprostředkoval server Politic Türk, který se zdržel zveřejnění zdrojů, z nichž tato tvrzení vycházejí.

Na základě dostupných informací turecký bezpilotní letoun ANKA-S při letu severně od Hasaky podlehl střele vzduch-vzduch AIM-120 AMRAAM vypálené stíhačkou F-35A ze 421. stíhací letky amerického letectva.

V době psaní tohoto článku se stále čeká na oficiální prohlášení tureckých, amerických nebo syrských úřadů, které by potvrdily zapojení americké stíhačky F-35 do sestřelení tureckého bezpilotního letounu.

Na pozadí tohoto incidentu je turecká armáda v současné době ponořena do koordinované operace na území Sýrie. Turecké zdroje tvrdí, že bezpilotní bojová letadla z Turecka se aktivně zapojují do operací proti teroristické organizaci PKK nebo YPG, což je subjekt údajně podporovaný Spojenými státy. Tento vývoj podtrhuje složitou geopolitickou dynamiku v regionu.