Ponorka izraelského námořnictva před 36 lety u břehů Libanonu potopila loď s uprchlíky. Informoval o tom izraelský Desátý kanál. Jak se uvádí v materiálu, zrušení zákazu na zveřejňování této informace se podařilo získat přes Nejvyšší soud. Foto: Channel 10

K incidentu došlo v červnu 1982 při první libanonské válce. Během jednoho z příměří z přístavu Tripolisu vyplula loď s libanonskými uprchlíky, kteří se chtěli zachránit před válkou.

Zároveň se v regionu nacházela izraelská ponorka, hlídkovala ve vodách Středozemního moře a měla potápět syrské lodě, které by mířily na jih, aby zaútočily na evropský stát.

Nakonec velitel ponorky nějakou dobu zkoumal loď s uprchlíky a chybně se rozhodl, že na ní jsou teroristé. Na loď byla vypuštěna dvě torpéda. Posádce bylo zakázáno, aby pomáhala těm, kteří přežili. Zemřelo 25 lidí.

Během vyšetřování velitel oznámil, že loď sledovali do setmění. Podle něj za tu dobu na palubě neviděli ženy ani děti. Byli tam pouze muži ve stejném oblečení, podobali se vojákům.

Jeho zástupce se domníval, že není třeba útočit, ale atmosféra na lodi byla útočná. Vyšetřování trvalo tři roky, nakonec velitelství nenašlo důvody k potrestání posádky.

Zdroj:  timesofisrael.com