Američany vedená koalice proti ISIS buduje novou vojenskou základnu v severní syrské provincii Raqqa, uvedl The New Arab s odvoláním na zdroj blízký Kurdy vedeným Syrským demokratickým silám (SDF). (Foto: Flickr)

USA podporují SDF a ve východní Sýrii drží (alespoň oficiálně) asi 900 vojáků, což jim umožňuje kontrolovat asi třetinu syrského území. Zpráva uvádí, že v současné době je po celé východní Sýrii rozmístěno asi 24 vojenských stanovišť pod vedením USA.

USA sice tvrdí, že jsou v Sýrii kvůli boji proti ISIS, ale jejich přítomnost je součástí ekonomické války Washingtonu proti Damašku, která zahrnuje ochromující hospodářské sankce.

ISIS také nedrží žádné významné území a syrská vláda a její spojenci by v případě stažení USA pokračovali v boji proti zbytkům této teroristické skupiny.

Výstavba nové základny však ukazuje, že USA plánují pokračovat v okupaci na dobu neurčitou.

V březnu Sněmovna reprezentantů odhlasovala rezoluci předloženou republikánem Mattem Gaetzem (R-FL), která by prezidentovi nařídila stažení ze Sýrie. Legislativa neprošla v poměru 103-321 hlasů, přičemž pro návrh hlasovalo 56 demokratů a 47 republikánů.

Sněmovna také nedávno hlasovala pro zachování sankcí vůči Sýrii poté, co zemětřesení zabilo tisíce Syřanů. Proti tomuto zákonu hlasovali pouze dva členové Kongresu.

USA by se mohly dostat pod tlak, aby se stáhly ze Sýrie a zrušily sankce vůči této zemi, protože stále více regionálních zemí normalizuje vztahy s vládou syrského prezidenta Bašára Asada.

Saúdská Arábie stála v čele úsilí o návrat Sýrie do Ligy arabských států, a to i přes nesouhlas USA.

Zdroj: antiwar.com