Salzburg zakázal vepřové v městem vedených školkách, což místní činitelé hájí tvrzením, že to vyhovuje potřebám muslimských dětí. Zákaz nebyl inzerován ani oznámen a už nějakou dobu platil, než si rodiče dětí navštěvujících městské školky všimli, že na školním menu není nikdy vepřové. Činitel Salzburgského úřadu starosty řekl, že zákaz vepřového byl jak zdravý, tak rozumný a „mj. kvůli potřebám muslimských dětí,“ hlásí Kronen Zeitung.

Kancelář vice-starostky ze sociálně demokratické strany (SPÖ) Anja Hagenaue tato obvinění potvrdila s tvrzením, že ač levicová vláda nevydala žádný oficiální příkaz, tak ten zákaz platí zhruba pět let. Paní Hagenaue dodala, že děti mají radši kuřecí a mrkvičku než vepřové.

Salzburg je druhou regionální metropolí Rakouska, co zakazuje ve školních menu vepřové, kdy první byl Bregenz v nejzápadnějším rakouském regionu Voralburg.

Relativně nový televizní kanál financovaný společností energetických drinků Red Bull ServusTV se dotazoval rodičů dětí navštěvujících školky v Salzburgu. Ti kanálu říkali, že odmítají fakt, že vepřové bylo vyloučeno, a tento kanál provedl celonárodní průzkum, který ukázal, že 78 procent Rakušanů si myslí, že vepřové patří do všech školek.

Problém vepřového ve školách, kde je rostoucí populace muslimských studentů, v posledních letech vypukl v mnoha zemích celé Evropy.

Tento problém udělal titulku ve Francii, kde minulý měsíc konzervativní starosta města Chevigny-Saint-Sauveur Michel Rotger argumentoval, že povinné vepřové obědy by prosazovaly sekularismus a uspořily by školní peníze oproti nabídce alternativních menu.

Také německá konzervativní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkel volala po povinných vepřových menu ve školách a vládních jídelnách. Parlamentní vůdce CDU Daniel Günther loni řekl: „Ochrana menšin – včetně té z náboženských důvodů – nesmí znamenat, že většina je zbavena svého svobodného rozhodnutí falešným smyslem pro ohleduplnost.“

Vepřové a další produkty s prasat jako slanina jsou pro muslimy zakázané a používaly se v mnoha protestech proti stavbám mešit nebo jako vnímaná urážka jednotlivých muslimů. V jednom případě ve Švédsku byl jeden muž uvězněn za údajné třepotání kusem slaniny před dvěma zcela zahalenými muslimskými ženami ve vlaku, přičemž na ně pokřikoval různými jmény.

V Británii policie pronásledovala podezřelé, o kterých panuje přesvědčení, že loni vrhali slaninovými sendviči na mešitu v Bristolu a dva další byli uvězněni o několik měsíců později poté, vrhli slaninu dovnitř mešity v Londýně.

Zdroj: breitbart.com