V odpovědi na otázky, které dostal během pondělní tiskové konference o tom, že Si Ťin-pching a Vladimir Putin upevňují „novou éru“ strategického partnerství mezi Čínou a Ruskem, John Kirby z Rady Bílého domu pro národní bezpečnost pronesl ne méně než sedm tvrzení, že USA jsou „vůdcem“ světa.

Zde jsou výňatky z jeho komentářů:

  • „Obě země se sblížily. Obě jsou to však země, které se trápí a štěkají proti americkému vůdcovství ve světě.“
  • „A zejména v případě Číny by určitě rády zpochybnily vedoucí postavení USA ve světě.“
  • „Ale nejsou to dvě země, které mají, víte, desítky let zkušeností se spoluprací a plnou důvěrou. Je to rozmach v poslední době založený na rostoucím vedoucím postavení Ameriky ve světě a snaze toto postavení kontrolovat.“
  • „Petere, jsou to dvě země, které se dlouho trápily, jak jsem řekl Jeffovi – dlouho se trápily s americkým vedením po celém světě a se sítí spojenectví a partnerství, které máme.“
  • „A na těchto vztazích pracujeme postupně, protože každá země na kontinentu je jiná, má jiné potřeby a jiná očekávání od amerického vedení.“
  • „V tom je síla amerického vůdcovství. A tuto sílu nevidíte ani z Ruska, ani z Číny.“
  • „Ale jedním z důvodů, proč vidíte toto utužování vztahů, je to, že si uvědomují, že nemají tak silný základ mezinárodní podpory pro to, co se snaží dělat, což je v podstatě zpochybňování amerického vedení ve světě.“

Efekt iluzorní pravdy je kognitivní zkreslení, které způsobuje, že lidé zaměňují něco, co slyšeli mnohokrát, za prokázaný fakt, protože způsob, jakým lidský mozek přijímá a interpretuje informace, má tendenci jen málo rozlišovat mezi opakováním a pravdou nebo vůbec nerozlišuje. Propagandisté a manažeři impérií často využívají této závady v našem mokrém softwaru, což se děje, když vidíte, jak stále dokola opakují klíčové fráze, kterým chtějí, aby lidé uvěřili.

Další opakování této věty jsme nedávno viděli na online konferenci pořádané Americkou obchodní komorou, na níž americký velvyslanec v Číně tvrdil, že Peking musí akceptovat USA jako „vůdce“ regionu, který Čína shodou okolností okupuje.

Manažeři amerického impéria samozřejmě začínají být velmi asertivní, pokud jde o narativ, že jsou světovým „lídrem“, protože toto samozvané „vedení“ je zpochybňováno Čínou a národy, které ji podporují s rostoucí otevřeností, jako je Rusko. Většina hlavních mezinárodních zpráv současnosti buď přímo, nebo nepřímo souvisí s touto dynamikou, v níž se USA snaží zajistit si unipolární dominanci na planetě tím, že maří vzestup Číny a podkopávají své partnery.

Jejich poselství zní: „Tohle je náš svět. My to tu máme na starosti. Každý, kdo tvrdí opak, je podivín a nenormální a je třeba se mu postavit.“

Proč se vlastně říká, že USA jsou „vůdcem“ světa, místo aby byly jeho „vládcem“? Není mi jasný prakticky aplikovaný rozdíl. Má to v nás vzbudit dojem, že USA vládnou světu na základě demokratického hlasování? Že je to něco, s čím zbytek světa souhlasil? Protože si sakra nepamatuji, že bych pro to hlasoval, a všichni jsme viděli, co se děje s vládami, které se nepodřizují „vedení“ USA.

Nepatřím k těm, kdo věří, že multipolární svět bude úžasná věc, jen uznávám, že je to lepší než alternativa, kterou je stále bezohlednější jaderné zbrojení za účelem udržení globální kontroly. USA jsou u moci dostatečně dlouho na to, aby bylo jasné, že světový řád, kterému dominují, lze udržet pouze nepřetržitým násilím a agresí, přičemž stále více tohoto násilí a agrese je zaměřeno na hlavní jaderné mocnosti. Fakta jsou k dispozici a případ je uzavřen: Unipolární hegemonie USA je neudržitelná.

Problémem je, že si to neuvědomuje ani samotné americké impérium. Děsivá trajektorie, po níž směřujeme ke světové válce atomového věku, je důsledkem doktríny impéria, podle níž si musí udržet unipolární kontrolu za každou cenu, která naráží na vznik multipolárního světového řádu.

Nemusí to tak být. Neexistuje žádný pádný důvod, proč by USA musely zůstat v čele světa a nemohly prostě nechat různé lidi v různých regionech, aby si své záležitosti vyřešili sami, jako to dělali vždycky předtím. Neexistuje žádný pádný důvod, proč by se vlády měly navzájem ohánět armagedonskými zbraněmi, místo aby v zájmu celého lidstva mírumilovně spolupracovaly. Jsme tlačeni ke katastrofě, abychom si zachovali „americké vůdčí postavení ve světě“, a já s tím například nesouhlasím.

Zdroj: caityjohnstone.medium.com