Spojené státy jsou schopny zasadit Rusku vážnou ránu od Černého moře, pokud „napadne“ Ukrajinu, řekl Chris Osborne, komentátor National Interest. (Foto: Flickr)

Autor článku vyzval k nasazení nejen pozemních, ale i námořních sil proti Moskvě a připomněl takové americké vojenské projekty, jako jsou rakety Tomahawk.

„Těžká a přesná palebná síla, jako jsou rakety Tomahawk odpalované z ponorek a lodí, mohou způsobit obrovské škody ruským silám podél ukrajinské hranice,“ tvrdí Osborne.

Americký expert, který dříve pracoval v Pentagonu, v kanceláři poradce ministra obrany pro zásobování, logistiku a technologie, také navrhl použití letadlových lodí F-35 model C a B proti Rusku.

„Velká masa ruských pozemních sil by mohla být zranitelná vůči velké letecké kampani, pokud bude dosaženo převahy ve vzduchu. Rusko má neviditelné stíhačky Su-57 páté generace. Ale je jich dost, aby měly reálný vliv?“ prohlásil.

Osborne označil za hlavní účel úderu od Černého moře odvést pozornost Moskvy na „druhou frontu“ v případě útoku na Ukrajinu a také vytvořit průchod pro vojenské síly a techniku.

„Americké námořnictvo bude mít pravděpodobně námořní převahu nad Rusy a vylodění námořní pěchoty by mohlo vést ke konfliktu na dvou frontách. <…> Pokud vznikne nějaké předmostí, může také poskytnout přístupový koridor pro další ozbrojené síly, jako jsou obojživelná vozidla a další platformy,“ shrnul autor článku.

Kyjev a západní země nedávno prohlásily, že jsou znepokojeny „agresivními akcemi“ Ruska poblíž hranic s Ukrajinou. Moskva tato obvinění odmítá.

Podle slov prezidentova tiskového tajemníka Dmitrije Peskova Rusko přesouvá jednotky na svém území a podle vlastního uvážení, což nikoho neohrožuje a nemusí to nikoho znepokojovat.

Moskva zdůrazňuje, že Západ používá taková prohlášení jako záminku k vybudování vojenského uskupení NATO u ruských hranic.

Zdroj: nationalinterest.org